סיכום מקומי – פברואר

השבוע שלחו לי מוורדפרס הודעת ברכה אוטומטית של יום שנה שמח. עברו שלוש שנים מאז שפתחתי את הבלוג, פעולה טכנית קצרה  שהכניסה אותי יותר ויותר לתוך עולם הרשויות המקומיות והכלכלה המוניציפלית. מאחל לי שתהיה שנה רביעית מעניינת ולכם שלא תשתעממו/תתיאשו ממני.
ונמשיך לסיכום.

החודש לא יצאו פוסטים בבלוג, אך מצד שני הייתי שותף לשתי כתבות בגלובס בנושא ארנונה ממשלתית (כתבה ראשונה, כתבה שניה). ב-1.3 ייתקיים דיון בנושא ערי עולים בועדת הכספים בכנסת. אני מקווה שאוכל להגיע ולהשפיע ולו מעט על מה שקורה שם.

החודש פרסמה למ"ס את קובץ הנתונים של הרשויות המקומיות לשנת 2014. זו שנה שניה ברציפות שהם מפרסמים את המידע יחסית מוקדם (לעומת 2012 שפורסם באפריל 2014)  – כל הכבוד – בשנה הבאה לפרסם בתחילת ינואר (בבקשה).

מחשבות ונושאים מהפייסבוק

ארנונה

תזכורת בעיתונים על כך שעד 2018 יבקרו אצל רובינו מודדים מטעם העירייה. מה לעשות, צריך לדייק ב-0.01 מ"ר במדידת הדירה. זו גם הזדמנות לעבור לשיטת נטו באופן מסודר ונכון.

המחאה של השלטון המקומי על קיפוח בעניין עדכון השכר שלהם הציף שבעצם כולנו נשלם לפחות עוד 3% בארנונה של שנת 2017 (בגלל הטייס האוטומטי על המדד של השכר הציבורי). גם דיברתי על זה קצת בתוכנית ברדיו 90 (החל מהדקה התשיעית)

שר הפנים התחיל ליישם החלטות של ועדות לבחינת גבולות והפעם על שטחיים גליליים (ללא שיוך מוניציפלי). אם היו מחלקים את השטחים הגליליים בין הרשויות הסמוכות הרבה כסף היה נוסף לקופתן, במיוחד לחלשות שבהן. אפשר להבין למה המדינה לא רצה לטפל בזה…

תמ"א 38 והתחדשות עירונית

חברת אאורה היא היזם של פרויקט התחדשות עירונית במתחם רח' אילת ברמת השרון. החברה הפקידה תוכנית עם יחס בניה של 1:4 ובמקביל מקדמת פרויקטים בערים אחרות ביחסים נמוכים משמעותית (ועוד על צירים ראשיים). לי זה נראה בעיקר כמו חזירות על חשבון התושבים. אתגר חשוב לראש העירייה החדש.

גיאוקרטוגרפיה פירסמו דו"ח פוטנציאל על תמ"א 38. (אחרי שבנובמבר הם פרסמו את הפרק על בת ים) אם אני יכול לאמל"ק לכם את המסקנות הייתי כותב – כל המספרים שכתובים בדו"ח, רק כפול 0.8 (או 0.7, או כל פקטור שיחזיר את המספרים למציאות).
אהה כן, וגם הם החליטו לטמון את ידם בצלחת של "צדק חלוקתי" – לא ברור למה, כי אין להם בכלל מקום בדיון הזה.

מדיניות התכנון והפנים בישראל

הועדה הארצית דחתה את טענות עיריית בת ים כנגד תוכנית המתאר של ת"א. עוד מסמר בארון האיחוד. מתוך הנאמר בכתבה מצאתי משהו שאותי מטריד – הועדה הארצית חושבת שצריך יחס של 1:2 בין מגורים לעסקים בשביל לייצר איזון, למרות שמחישוב פשוט של תעריפים אפשר לראות שמדובר על יחס של 1:3 עד 1:3.5. יתרה מזאת, כאשר מהנדס העירייה של ת"א מציין בגאווה שהוא בונה ביחס של 1:1, די ברור שמישהו שם למעלה לא ממש מחובר לרשויות וגם לא דואג לחלוקה הוגנת של שטחי התעסוקה במחוז ת"א.

מדינת ישראל פירסמה את תוכנית העבודה שלה לשנת 2016 וגם למשרד הפנים יש פרק (החל מעמוד 426). הנה מה שהיה לי להגיד על זה:
1. מעבר לשייטת מדידה אחידה בארנונה – רבעון אחרון 2016 (לא מפתיע)
2. 8 רשויות מוחלשות יקבלו תקציבים נוספים כתוצאה מועדות של חלוקת גבולות (איך אפשר לקבוע דבר כזה מראש? הרי לשם כך יש ועדה לא?)
3. גידול בהכנסות העצמיות של כלל הרשויות המקומיות ביחס לכלל ההכנסות ב-1% כתוצאה מסקר נכסים. בשביל לסבר את האוזן, מדובר על עוד רבע מיליון שקל בשנה (רובם נמצאים ב-30 רשויות)
4. הגדלת מספר הרשויות האיתנות ב-1 (מ-22 ל-23). מעולם לא היה יעד כל כך פשוט וכל כך מגוחך – זה הרי תלוי לחלוטין ברשויות עצמן כאשר מדובר על קבוצה שמשרד הפנים בקושי מתערב בעניינייהן (וגם אפשר להעריך את השיפור הזה בלי קשר ליעד).
5. השקת אתר אינטרנט חדש למשרד הפנים באמצע 2016
6. שיפור היציבות הכלכלית של הרשויות שאינן מוגדרות כאיתנות (בעיקר שימור הקיים)
7. פרס חדש! פרס לחדשנות מוניציפלית. תנו לי לנחש מי יקבל את זה…
8. הקמת 10 יחידות לניהול אסטרטגי ברשויות המקומיות (ומסתבר שיש לזה גם החלטת ממשלה…)
9. הסתפקות בניהול כספי תקין של 95 מתוך 255 רשויות מקומיות (שוב, איך אפשר לקבוע מראש מי יזכה בפרס? אולי כי כבר יודעים את התוצאה?)
10. חיזוק הפעילות להפחתת ההקצנה הדתית והגברת הסובלנות הבין-דתית. (WTF? מדוע משרד הפנים לוקח על עצמו משימה של משרד החינוך? אהה כן, כי משרד החינוך התנער מזה)
לא שילבתי את הכל, רק את הדברים המעניינים בעיני 

מאקרו

אני מראש אומר שכאשר זה מגיע לרשויות מקומיות, אני לא אוהב מאקרו כלכלה. כלכלני מאקרו נוטים להשתמש בממוצעים בלי הבחנה ואין ספק שיש להם הרבה מה ללמוד על רשויות מקומיות. אבל אי אפשר להתעלם…

מסתבר שמרכז המדינה (מחוז ת"א ומרכז) מייצרים יותר כספי מיסים מהכסף שמושקע באזורים אלה. אותי זה לא ממש הפתיע. גם לא מפתיע אותי שלמרות הנתונים הללו, יש כאלה שכל הזמן מדברים על צדק חלוקתי שברור מי מקבל את החלק הגדול יותר. זה לא מפריע לכל מיני אקדמאים שגרים בעומר לדבר על הסכנה שיש בת"א. או לראש העיר של בירת הדרום להתייחס לתוספת יח"ד במרכז כאל "מלאכותית" (בזמן שרוב הרשויות בדרום נוצרו באופן מלאכותי)
מזל שהכלכלה העירונית פועלת אחרת ממה שכל החכמים ורודפי הצדק החלוקתי חושבים.

במסגרת דיון בועדת הפנים והגנת הסביבה הציגו המממ מסמך מסכם מלא בממוצעים. המסמך עצמו בעיקר עושה עוול לתמונת המצב ויש כבר מי שתרגם את הנתונים באופן מגמתי ושגוי. (התוצאות הן תולדה של הנוסחה ונובעות מגודל הישובים, לא זהותם האתנית של היושבים בהם)

6 מחשבות על “סיכום מקומי – פברואר

 1. שלום יוגב, תודה על ההשקעה שלך בבלוג הזה. ידוע לך מה הרקע להעלאת דמי הארנונה ברמת השרון לשנת 2016? מי אישר זאת?

  • העלאת הארנונה ברמת השרון בוצעה בהתאם לטייס האוטומטי של הארנונה. הרשות גם לא יכלה להוריד את הארנונה עקב היותה מוגדרת "לא יציבה כלכלית" לפי אמות המידה של משרד הפנים

  • תודה יוגב.

   האם בגלל ההגדרה של "לא יציבה כלכלית" עיריית רמת השרון גם לא מורשית לבקש שלא להעלות ארנונה, כולל במסגרת "הטייס האוטומטי", למרות ששר הפנים הכריז שרשויות יוכלו שלא להעלות ארנונה אם לא יירצו?
   ראה כאן: http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3662371,00.html

   וכמו כן, איך ההעלאה מתיישבת עם סעיף 2 בהחלטה הבאה, שאוסרת על העירייה להעלות ארנונה? האם מדובר באיסור לגבי החלטות העירייה בלבד אבל לא לגבי "הטייס האוטומטי"?

   יש ללחוץ כדי לגשת אל %D7%90%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A8%20%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%92.pdf

   תודה!

  • לשאלתך הראשונה כן -זו בדיוק הסיבה מדוע הארנונה עלתה – כי לא הורשו לבטל את ההעלאה.
   אני לא נכנסתי לפרוטוקול אבל אני משער שהכוונה היא שהרשות לא יכולה להעלות את הארנונה מעבר לטייס האוטומטי ללא אישור של משרד הפנים.
   הייתה שגיאה בכל הדיון הזה בכך שהעלאה של הטייס האוטומטי אושרה – לרשות אין את הסמכות לאשר אותה, רק את הסמכות לבקש להוריד את הארנונה באופן חריג בשיעור ששווה לטייס האוטומטי

 2. פינגבק: סיכום מקומי – מרץ | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s