תקציר מקומי – 28 בדצמבר

מיני סיכום על תקציב 2017-2018, כסף לפריפריה והשכונה מעבר לנהר האספלט

חוק ההסדרים

כבר כמה חודשים שאני כותב על מספר פרקים בחוק ההסדרים של תקציב 2017-2018 שאושר החודש. אז מה נסגר בסופו של דבר עם אותן חקיקות הנוגעות לשלטון המקומי אליהן התייחסתי אי שם באוגוסט?

  1. חוק מיסוי דירה שלישית – אני התרעמתי על הצימוד בין חישוב שטח הדירות לחיוב הארנונה. לשמחתי החוק שאושר כולל התייחסות לשטח הדירה לפי שטח הטאבו ולא חיוב הארנונה. אז אני לא יודע אם זה בגלל ההשגות שכתבתי לאוצר, הפוסטים בבלוג או הלובי מרחוק שעשיתי מול מספר חברי כנסת (או כי לוביסט שהיה בועדה הוביל את זה) – אבל במבחן התוצאה, השינוי המיוחל קרה. 1:0
  2. קיצוץ בתקציב הבחירות המקומיות לשנת 2018 – האוצר התכוון להשאיר על כנו את התיקצוב לבחירות המקומיות 2018 (רף יחידת המימון, שזה השווי של כל בז"ב), שזה בפועל קיצוץ של התקציב כי היו אמורים לבטל את ההקפאה שהייתה לתיקצוב הזה לקראת 2018. בפועל יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה דודי אמסלם דחה את הצעת האוצר והתקציב גדל ב-150 מיליון שקלים. במקרה הזה לא היה צריך להתאמץ יותר מדי כי הלובי של השלטון המקומי עשה את העבודה. לדעתי זה מאד חיובי. 2:0
  3. תיקצוב דיפרנציאלי – בסוף (או יותר נכון בהתחלה) זה ירד מסדר היום. 3:0
  4. ביטול ערי עולים והקמת קרן הארנונה – החוק עבר כמו שסיכמו האוצר ומשרד הפנים (כמעט, הייתה גם הסחיטה התורנית של המחנה היהודי). היו הרבה מריבות וטרם נקבעו הקריטריונים המלאים לחלוקה, למעט ההחלטה שצמצום ההכנסות של הרשויות שהוגדרו כערי עולים יתפרס על פני מספר שנים. התוצאה הזאת רחוקה ממה שאני חשבתי שצריך לקרות ובינה ובין תועלת אמיתית לרשויות החלשות יש פער גדול. בעוד כמה חודשים נגיש בקשת חופש מידע ונראה איך משרד הפנים מחלק את הכסף – אני די בטוח שהתחזית שלי לא תהיה רחוקה מהמידע שאקבל.

סה"כ 3:1 "לטובתי" למרות שזה מרגיש כמו 2:2…

כסף לפריפריה

שהממשלה רוצה, היא יודעת לתת הרבה כסף לישוב(י) פריפריה, זה הכל עניין של סדרי עדיפויות או לחץ פוליטי. אבל נראה שלפעמים גם מצוקתה של הפריפריה הצפונית נשמעת ומדינת ישראל מתכוונת לעזור לתושבי הצפון עם הקמת תשתיות שתאפשר להם… להגיע יותר מהר לעבודה במרכז (במחיר עלות בניה של 30,000 יח"ד שאפשר להוסיף לדיור הציבורי באזור מרכז[1] הדרך האמיתית לחיסול הסלמס בפריפריה). ואם באמת יש בקופה של רמ"י 20 מיליארד שקלים, זה עוד 45,000 יח"ד ציבורי במרכז. חלקכם בטח יזכר שיש שיש מלאי תכנוני של מעל 100,000 יח"ד שיכול לשמש לטובת אותן יח"ד, אבל היות ומדובר על מלאי שמבוסס על תכנון מוטה מכוניות פרטיות (תוכניות בנות עשור ויותר), עדיף שהכסף הזה ייועד לטובת פינוי בינוי בערי המרכז, בין היתר בשביל לאפשר יחס המרה שפוי בכל הרשויות ולא רק ברשויות בהן שווי הדיור מאפשר יחס של 1:3.

השכונה מעבר לנהר האספלט

הועדה המחוזית אישרה את שתי התוכניות של רצועת הנופש, מתחם שנמצא מדרום לכביש 5 ומבחינת תושבי רמת השרון, חלקו המזרחי נמצא מעבר להרי החושך בעוד שחלקו המערבי מתחבר לשכונת נוה גן (שגם היא, מבחינת חלק מהתושבים, נמצאת מעבר להרי החושך, אפילו שבמקור רמת השרון התחילה ממנה). אני כבר כתבתי על התוכנית המזרחית ונראה שכבר יש דיבורים על חילופי שטחים עם ת"א כך שיש סיכוי שתושביה העתידים של השכונה המזרחית יהיו תל אביביים – לשמחתי ולשמחתם.

 

[1]  עלות של חצי מיליון שקל ליח"ד, שהקרקע בחינם (כי המדינה לא תגבה מעצמה את עלות הקרקע, אני מקווה)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s