נתונים (בניכוי המגזר הלא יהודי והכפרי)

הלמ"ס פרסמו היום את האשכולות הסוציואקונומיים ברמת השכונות ב-81 רשויות בישראל. שיחקתי עם המספרים והגעתי לשתי תובנות:

  1. היות ויצא לי להסתכל/לשחק על הנתונים האלה בעבר (נתוני 2008), חזרתי על ההשוואה די פשוטה – ספרתי כמה אנשים יש בכל אשכול לפי סכימה פשוטה של מס' אנשים לפי רמה סוציואקונומית. היות וזה רק 81 רשויות, הוספתי את כמות האנשים ברשויות לפי אשכול של הרשות עבור שאר ה-174 הרשויות ברשימה*.
    מתחתי קו לכמות האנשים שאמורים להיות בכל עשירון הכנסה (שזה מספר תושבי המדינה בסוף 2017 חלקי 10).
    התוצאה הזאת אומרת משהו די ברור על החשיבות של ההון של כל עשירון במשוואת החלוקה לאשכולות – ככל שערך הקרקע גדול יותר, אתה מטפס אשכול – וזה גם מסביר למה איפה שיש ערכי קרקע נמוכים, האנשים נחשבים באשכול יותר נמוך.
    מספיק להסתכל על הפער בין כמות האנשים באשכולות 7-9 ובין כמות האנשים שנמצאים בעשירון הכנסה 7-9 בשביל להבין שהכנסה אינה כל הסיפור, שפערי הכנסה הם לא כל הסיפור.
  2. הלמ"ס לא סופרת את האוכלוסיה הערבית בתוך הספירה של כלל האוכלוסיה בישראל. מתוך 174 הרשויות ברשימה, רק 2 רשויות יהודיות גדולות מעשרת אלפי תושבים הוחרגו מהרשימה – בעוד שכל 86 הרשויות הלא יהודיות נשארו בחוץ, זאת למרות שיש רבות שגדולות מעשרת אלפי תושבים ויש להם אזורים סטטיסטיים אבל הלמ"ס מחריגה אותן מהנתונים המפורטים (ויש נתונים – הרי יש להן דירוג בקובץ נתוני הרשויות של הלמס).
    ההתנהגות הזאת לא ברורה לי אבל היא משדרת מסר רע.

* – 174 הרשויות הללו כוללות את כל המועצות האזוריות (56), כל הרשויות הלא יהודיות (86), כל המועצות המקומיות הקטנות מעשרת אלפי יהודים (למעט כוכב יאיר שכן נמצאת בחלוקה לפי אזורים סטטיסטיים) ו-2 רשויות גדולות מעשרת אלפי יהודים (אבן יהודה ובאר יעקב)

קישור לפרסום של הלמ"ס
https://www.cbs.gov.il/he/mediarelease/Pages/2019/אפיון-וסיווג-של-אזורים-סטטיסטיים-בתוך-עיריות-ומועצות-מקומיות-לפי-הרמה-החברתית-כלכלית-של-האוכלוסייה-2015.aspx

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s