בחירות 2013 לרשויות המקומיות – נשים במועצות

הבחירות המוניציפליות 2013 שהתקיימו ב-22 באוקטובר יזכרו בעיקר בגלל מספר ערים בודדות ובעיקר בגלל סוגיות "עסיסיות" כמו הרצת מועמדים "לא קשורים" (ירושלים) או ראשי ערים שנגד מתקיימים הליכים משפטיים (רמת השרון, בת ים ונצרת עילית)
באופן מצער, אם כי לא מפתיע, נושאים כמו חוסן כלכלי של הרשויות, שקיפות, השקעה בתושבים ושילוב נשים במועצות קיבלו מקום משני, אם בכלל (טוב, חוץ מהשבחים שראשי הערים שהתמודדו חילקו לעצמם על הקדנציה שזה עתה סיימו, שבחים שחלקם נכונים וברובם מוגזמים)
אחרי הבחירות, בעקבות פוסט של הבלוגרית טל שניידר ("הפלוג" למי שטרם הכיר), בנושא נוכחות נשים במועצות המקומיות, החלטתי להרים את הכפפה ולבחון מה השתנה בבחירות האחרונות ברמה הארצית ביחס לבחירות הקודמות. זה אמנם חריג לבלוג שדן בנושאים כלכליים, אבל מכיוון שמעט מהנשים שכיהנו כראשי עיר בארץ הוכיחו שהן עושות עבודה טובה יש מקום להקדיש לזה את תשומת הלב הראויה. ובכל מקרה, זה פוסט של פעם בחמש שנים…

נקודת המוצא בשיחות שהיו לי עם טל היא שדבר לא השתנה ואולי אף נעשה יותר גרוע. לאחר שסיימתי לרכז את הנתונים, מצאתי שהמצב השתפר במעט (מדי) אבל הוא ממש רחוק מלהיות "אידיאלי".
ההמצא הבולט והצורם ביותר בכל הניתוח הוא שרק 12% מכל חברי המועצה הן נשים – אחת מתוך שמונה. זה אמנם כמעט אחוז יותר ביחס למועצות היוצאות, אבל זה לא משהו שאפשר להתגאות בו. אחרי שמתחילים לבדוק את הנתונים קופצת לעין עובדה חשובה – המועצות הערביות והחרדיות, אשר יחדיו מהוות כשליש מסך חברי המועצה ברשויות, לא מכילות נשים בכלל. אם "מוציאים" אותן מחישוב "המצב משתפר" ונשים מהוות כ-19%~ מסך חברי המועצה – אחת מתוך חמש.
ממצא נוסף הוא הקשר בין האשכול הסוציואקונומי למספר חברות המועצה – באשכול 8 ו-9 נשים מהוות כ-30% מהמועצות שזה כבר ייצוג מכובד, לעומת זאת באשכולות הנמוכים יותר המצב שוב אינו מזהיר ובאשכול 1 ו-2 אין נשים במועצות ובאשכולות 3 ו-4 יש פחות מ-10% (שם גם נמצאות מרבית המועצות הערביות והחרדיות).
אין ספק שיכולתי להמשיך ולנתח את הנתונים ולמצוא עוד מאפיינים וסיבות מדוע נציגות הנשים במועצות היא בחסר, אך איכות הנתונים לא מאפשרת לרדת לרזולוציה גבוה מדי ולכן עצרתי.
הנתונים הובילו אותי להתייחס לשאלה "האם יש מקום לחייב בחקיקה הצבת של נשים ברשימות במקומות ראליים?" – כפי שמסתמן מהנתונים, "כפיה" בחוק של נציגות נשית תוביל להתנגשות חזיתית עם קבוצות באוכלוסיה שהמדינה נמנעת במודע "מלהתעסק איתן". אני לא בטוח שיש למדינה את המוטיבציה לעשות זאת, לא משנה מה אמר שר הפנים בנוגע לרשימות ללא נשים. בכל מקרה, אני אתחיל להאמין שרוח השינוי נושבת במשרד הפנים כשאני אראה שמשרד הפנים הוסיף בקבצים שלו את הגדרה "מועמדת למועצה", בניגוד למצב היום ("מועמד למועצה" לכל המועמדים והמועמדות)
ישנה שאלה שהנתונים לא נותנים (ואולי לא יכולים) לענות עליה – האם תת הייצוג של נשים במועצות נובע מ"חוסר פירגון" של התושבים או שמע מחוסר רצון של הנשים להתמודד. אני אשאיר את השאלה הזאת למישהו אחר.
סיכום הניתוח נשים בבחירות לרשויות המקומיות 2013 מצורף. כרגיל, הנתונים שבהם השתמשתי מצורפים וזמינים
נתוני ההשוואה בין הרשויות ב-2008 לרשויות ב-2013 זמינים בקובץ ריכוז נתונים
נתוני הבחירות ב-2013 זמינים בקובץ בחירות 2013
עדכון: בדקתי את הנתונים מול התוצאות הסופיות והשינויים בתוצאות שוליים (כפי שצפיתי). קיבלתי גם מידע על בדיקה שנעשתה ע"י עמותת כ"ן (ספרו 330 חברות מועצה) שאיששו שהשגיאה שלקחתי בחשבון הייתה נכונה.
ובנימת סיום אופטימית, שתהיה לכולן קדנציה פורה, מלאה בעשייה חיובית לטובת תושבי הרשויות המקומיות בישראל

6 מחשבות על “בחירות 2013 לרשויות המקומיות – נשים במועצות

  1. למרבה ההפתעה, באפגניסטן נשים בפרלמנט מהוות אחוז גדול יותר מישראל!!! השנה, לפי נתוני האו"ם, 21% מהפרלמנט מוחזק בידי נשים בישראל. באפגניסטן, לאורך כל השנים האחרונות, האחוז הוא 27%!!
    למיטב ידיעתי, בעקבות התערבותה של ארה"ב בניהול אפגניסטן, הוכנסה חוקה שאוכפת מינימום של ייצוג נשים בפרלמנט. כלומר, במקום האחרון שהיית חושב שאפשר לכפות ייצוג נשים כלשהו, הוכנסה ה-"כפייה" בחוקה. (שלא לדבר על זה שלישראל אין חוקה).
    אבל אחד גדול – מידת השפעת הנשים בפרלמנט באפגניסטן, למיטב ידיעתי, סימלית לחלוטין. כלומר, נשים יושבות במושבים המתאימים, אך אין להם השפעה אמיתית על מה שמתחולל בבית הנבחרים. הן מוצגות שם לראווה, אולי בובות כדי לרצות את לשון החוקה.

    • אין ספק שזה לא מחמיא אבל לאור ה"אבל" שרשמת אבל שהבין שגם אם יש 6% פחות זה עדיין עדיף מאשר ש-27% מהפרלמנט לא עושה כלום בהגדרה. (וזה בלי להיכנס מה באמת אחוז חברי הפרלמנט הפעילים אצלנו…)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s