תקציר מקומי – 1 ביוני

תקציר מקומי ראשון.
קצת מחשבות, הערות והארות על החדשות מהימים האחרונים שנוגעות לזירה המקומית (ודברים אחרים שהבלוג נוגע בהם).

הפיל שאיש לא מדבר עליו

מה הקשר בין טור הדעה "מתי כבר נתפנה לעסוק בשאלה כיצד לייצר ערים טובות יותר?", ההחלטה של משרד הכלכלה להקצות 60 מיליון שקלים לעידוד תעסוקה בפריפריה והאתר של מועצה אזורית עמק חפר לשיווק מתחם התעסוקה החדש ביד חנה? טור הדעה של רפי רייש מדבר על היעדר שיח על האופן שבו ערי ישראל יתפקדו יותר טוב, כאשר מנגד ההחלטה של משרד הכלכלה ואזור התעסוקה החדש של עמק חפר הם תוצאה של היעדר שיח זה – כי אם היה שיח איך לעשות ערים טובות יותר, בספק אם היו ממשיכים להקצות כספים (שהגיעו מהערים) על הפריפריה (בטח שלא בהיקפים שקיימים היום), בספק אם היו ממשיכים לתת לבנות שטחי תעסוקה במקומות מנותקים מהערים שהגישה היחידה אליהם היא בתחבורה פרטית.

אם היו משקיעים מחשבה על האופן שבו ערי ישראל יתפקדו יותר טוב, מישהו גם היה בוודאי שם לב לפיל הענק, הממוטה, שיש במרכז החדר – שמלאי התוכניות המאושרות שמיועדות למימוש בעשור הקרוב (אם לא יותר) מובססות על תכנון איזורי (zoning) שרק מחריף את הבעיות הקיימות היום בערי ישראל (ועוד יותר במעגלים החיצוניים/פריפריה של ערים אלה).
מישהו גם אולי היה שואל – למה אנחנו ממשיכים לתת לתוכניות הללו להתקיים אם הן רק הולכות להחריף את המצב?

אבל אין שיח על האופן שבו ערי ישראל יתפקדו יותר טוב ולכן (לצערי) לא צפוי שינוי בזמן הקרוב.

טיהור קרקעות שהמדינה זיהמה

אחד הנושאים שאני עוקב אחריהם הוא קרקעות מזוהמות. בגלובס התפרסם ראיון עם אבי חיים, ראש אגף קרקעות מזוהמות, שפכי תעשייה ודלקים במשרד להגנת הסביבה ובו אבי טפח למדינה על השכם על לקיחת האחריות בנושא טיהור הזיהום [אני מתאפק לא לצחוק].

הדו"ח שעליו מתבססת החברה לשירותי איכות הסביבה (שנכתב ע"י חברת LDD, חברה פרטית איתה יש לה JV עם החברה הממשלתית בניקוי חובב – ממש "חוסר ניגוד עניינים מובהק") העריך שעלות הניקוי של הזיהומים במתחמי תע"ש יעלה 2 מיליארד שקלים. בחישוב פשוט על סמך הנתונים שבדו"ח אפשר להבין כמה הסכום לא אמיתי:
150 ש"ח לטון לפינוי לאתר פסולת מעורבת
850 ש"ח לטון לפינוי של הקרקע מהמוקד
1,500 ש"ח לטון לטיהור קרקע עם חומרי נפץ
נניח שיחס הפינוי הוא 90:8:2 (90% מעורבת, 8% מוקד ו-2% חנ"מ), העלות הממוצעת לניקוי טון תהיה 233 ש"ח לטון. בעבור 2 מיליארד שקלים מדובר על 8.58 מיליון טון. מצאתי הערכה למשקל של קוב אדמה ו"עיגלתי" כלפי מטה ל-1.5 טון לקוב, ז"א שכסף ינקה 5722 דונם בעומק מטר.
במתחם אפולוניה יש 400 דונם בעומק 8 מ', כל מתחם תע"ש השרון הוא בערך 5300 דונם והזיהום מגיע עד לעומק של 18 מ' (לפחות לפי הדוחות שאני ראיתי – אבל עומק מי התהום הוא 60 מ') והמתחם של תל השומר גם הוא בערך 3000 דונם אם לא כפול מזה. מה קיבלנו? שהכסף הזה בקושי יאפשר את גירוד פני השטח של הזיהום. בשביל שהכסף הזה יספיק לטובת ניקוי הזיהום צריך שרוב הזיהום יפונה לאתר פסולת מעורבת (99% ממנו) וגם אז לא בטוח שזה מספיק.
אגב – התיקצוב שהוקצה לחברה לשירותי איכות הסביבה (המונופול החדש שקיבל פטור ממכרז. אגב, תעיינו בתשובות להשגה שהוגשה – הרבה מאד סתירות) מגיע ל-3.75 מילארד שקלים בהרשאה להתחייב של חצי מיליארד שקלים בשנה למשך השנים הקרובות (איך 3.75 מיליארד ל-15 שנים מתחלקים ל-0.5 מיליארד לשנה? תשאלו את המשרד לאיכות הסביבה). אבל גם התיקצוב הזה מאפשר ניקוי של שטח קטן מסך השטחים החשודים בזיהום רק במחוז ת"א.
ואי אפשר שלא להתייחס למשפט המפתח בראיון:
"לא, אי-אפשר לטהר קרקע לחלוטין. אנחנו כבר לא משתמשים בכלל במושג 'טיהור', אלא במושגים של טיפול והורדת סיכון – כי אין ניקיון מוחלט. גם קרקע שמוגדרת נקייה, יש בה חומרים שמוגדרים כמזוהמים".
רק אל תשכחו לברר שבבניין שבו תקנו דירה, זה שישב על קרקע שתטוהר, יש מערכות למחזור אוויר בחניון ושתחתית הבניין מבודדת/ממוגנת מפני גזי קרקע – רק ליתר בטחון.

מחשבה אחת על “תקציר מקומי – 1 ביוני

  1. פינגבק: סיכום מקומי – יוני 2016 | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s