תקציר מקומי – 2 ביוני

התפיסה המטרופולינית בישראל

היום הייתי בכנס שאירגן המכון לשלטון מקומי באוניברסיטת ת"א בנושא התפיסה מטרופולינית בישראל. היו בכנס הרבה מאד הרצאות מעניינות – מרון חולדאי שדיבר על היתרונות באיגום המשאבים של הרשויות, ח"כ דוד אמסלם שאמר בין היתר שראשי הערים הם אלה שצריכים לדאוג לצרכים של התושבים – גם אם זה לא בתחום האחריות שלהם, עו"ד שחר בן עמי שדיבר על הצורך בשינויים חקיקתיים גדולים על מנת להעצים את ראשי הרשויות ולאפשר שיתופי פעולה מטרופולינים. נושא התחבורה ופתרונות תחבורתיים מטרופולינים עלה הרבה בפאנלים השונים, כמו גם דעות בנוגע לפער בין ההבנה שצריך לאפשר לרשויות המקומיות יותר סמכות – ובין החקיקה שלא מאפשרת את זה (כי הפוליטיקאים/השרים לא מקדמים את זה).

בין הדוברים היה פרופ' שמאי אסיף, מי שהיה בעבר ראש מינהל התכנון. הוא דיבר על התפיסה המטרופולינית דרך תוכנית תמ"א 35 והציג והדגיש איך התפיסה המטרופולינית באה לידי ביטוי דרך התוכנית. בשלב מסוים דיבר פרופ' אסיף על כך שאילו רק היו מיישמים את התכנון של תמ"א 35, המצב היה יותר טוב… בשלב זה התחלתי לנוע לא בנוח בכיסא. אחר כך טען כי "אם רוצים להקים מטרופולין, קובעים את גבולותיו, מתכננים את התשתיות שלו "והוא יהיה מטרופולין"… בשלב זה כבר הייתי עצבני ורציתי את רשות הדיבור, לשאול שאלה. פרופ' אסיף המשיך כאשר המסר עליו חזר היה "אם היו נצמדים לתוכנית, היו לנו 4 מטרופולינים מתפקדים ולא היו את הבעיות שיש היום".

הפאנל הזה הסתיים ללא אפשרות לשאול שאלות. אז אני אכתוב את דעתי על דבריו של פרופ' אסיף פה בבלוג (כי איפה עוד נשאר?).
אני אולי לא פרופ' ולא הייתי באגף התכנון, אבל מהמעט שאני יודע הגישה שניתן להקים מטרופולין ע"י תכנון מלמעלה היא טעות בסיסית בהבנה של המטרופולין או מגלומניה ויהירות שאין כדוגמתן (או שילוב של שניהן). המטרופולינים הגדולים בעולם צמחו מלמטה, מערים בודדות שהגדילו את כוחן הכלכלי, צמחו וגדלו, הרחיבו את רדיוס ההשפעה שלהן (לא פעם מעבר לגבולן הפיזי), בנו שכבה אחרי שכבה של יכולות ושירותים – פיתחו את היכולות והשירותים הללו כלפי מעלה, תוך שהיכולות והשירותים החדשים נשענים על הישנים, וכך גדלו והפכו למטרופולין. ערים משגשגות ומטרופולינים לא הפכו להיות כזה כי מישהו קבע ככה בתכנון העל שלהן, הן לא הפכו להיות כאלה כי הנחיתו עליהן מפעלים מחו"ל או קריות סייבר – הן הפכו לכאלה כי מפעלים צמחו בהן עד שעברו לחו"ל ואחרים באו במקומם, כי הסייבר התפתח בתוכן, מחברות קטנות, סטארט אפים שצמחו, התפצלו, גוועו ושגשגו עד שהן הפכו את העיר למרכז סייבר.

מישהו (אולי אסיף) אמר שת"א הייתה מטרופולין עוד לפני שבנו בה את הבית הראשון – באמת? מישהו באמת יכל לדעת אז שת"א תעקוף את חיפה? את ירושלים? למישהו בכלל הייתה יכולת לדעת איך תתפתח העיר? שבת-ים תוקם ע"י תושבי ת"א "שנמאס להם מחיי הפריצות וההוללות של ת"א?

ועוד מילה על הפאנל האחרון. היה נסיון ליצור עימות מעניין בין ראשי הערים ונציגי התכנון הארצי בנודע לתפיסה המטרופולינית. ניכר כי רוב ראשי הערים (וגם נציגי התכנון) מפנים את האצבע כלפי השלטון המרכזי שלא מאפשר להגדיל את כוחן של הרשויות המקומיות ולא מאפשר חקיקה שתפתח את האפשרות להקים גופים מטרופולינים בישראל (ואחר כך אפילו קיבלתי הסבר על כך מראש עיריית הרצליה). היה גם ניכר כי ראשי הערים היה שמחים להתמודד עם בעיות רחבות יותר – אילו הייתה להם את האפשרות למצוא לזה זמן אל מול רצף הבעיות המקומיות השוטפות שעולות לשולחנם חדשות לבקרים (מאד בלט מצידו של איציק ברוורמן ראש עיריית פתח תקווה, שגם הביע הרבה חוסר אמון ביכולת לקדם מהלכים מטרופולינים). אני יצאתי מהפאנל הזה מעודד, בין היתר כי אני תומך גדול בגישה שרשויות צריכות לשתף פעולה במתן שירותים מקומיים (תברואה, תחזוקת הערים, מים ומכרזים לקבלנים) – והתחוור לי שזה לא אפשרי מבחינת החוק (האם יש חוק שאוסר את זה או שאין חוק שמאפשר את זה – לא אותו דבר). אני עד כדי כך מאמין בזה שכתבתי לראשי הערים של דרום השרון מכתב בנושא.

2 מחשבות על “תקציר מקומי – 2 ביוני

  1. פינגבק: סיכום מקומי – יוני 2016 | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s