סיכום מקומי – מאי

חודש עמוס במישור המקומי, כמו גם בבלוג.

בתחילת החודש פירסמתי את תחזית הארנונה שלי לשנת 2017 (ו-2018). הפרסום יצא לפני שפרסמו את העדכון האוטומטי של התעריף, כמו גם לפני שבג"ץ נזף במשרד הפנים (מה שאמור לזרז דברים) וגם לפני שהתחילו לפרסם את הבקשות של הרשויות המקומיות לשינויים חריגים בארנונה (החל מהשנה יפורסמו לעיון הציבור כ-10 ימים לפני אישורם במועצה).

בהמשך פירסמתי את דעתי על אחת התוכניות של רמת השרון הייתה בשלב ההתנגדות (שהוארכה מאז הפוסט בחודש וחצי). זה לא הכשל התכנוני/כלכלי היחידי שהתייחסתי אליו החודש – עוד תראו בהמשך.
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FMunindex%2Fposts%2F2197431370396628&width=500

השלמתי את ניתוח צד ההכנסות של מענקי האיזון. בפוסט ארוך למטיבי לכת הסברתי למה גם פה מדובר על נוסחאות מיושנות ומטעות.

מחשבות ונושאים מהפייסבוק

איחוד רשויות

בתחילת החודש פירסמה מירב מורן ראיון עם שוקי עמרני, מנכ"ל משרד הפנים הקודם. מתוך הראיון אני בחרתי לצטט מה שנראה לי חשוב שכל מצדדי האיחודים יבינו:

"החיסכון הכספי חשוב, אבל לא זה הדבר שצריך לדחוף לאיחוד. אחת הבעיות באיחודים שנעשו היתה שהאוצר ניסה מיד לראות איפה נחסך כסף, שהתבטא בעיקר בצמצום מצבת כוח האדם, כדי לקחת אותו מיד לקופת המדינה. משרדי הממשלה צריכים להיות סבלניים. להשתמש בעודפים לכאורה שנוצרים בשנים הראשונות ולהשקיע אותם חזרה ברשות המקומית המאוחדת. החיסכון בהוצאות יגיע בסוף, אבל אינו העיקר".

– אז מה העיקר?

"זו הדרך להשיג שירות טוב יותר לתושבים מצד אחד, ולחזק את המדינה, מצד שני. אלה הערכים וזו השאיפה. לרשויות מקומיות מתפקדות יש השפעה עצומה על החוסן החברתי והכלכלי של מדינה. בכל העולם רשויות מקומיות מבצעות יותר ויותר תפקידים שהמדינה היתה אחראית להם. זה קורה כתוצאה משני תהליכים משלימים: אוזלת ידם של מוסדות ממלכתיים שלא מצליחים במשימות שמוטלות עליהם, ויוזמות מקומיות שנועדו לתת מענה למציאות משתנה ולצרכים חדשים. כאלה למשל הם שירותי תחבורה מקומיים שמדינות לא השכילו ליזום, ומתפתחים ביוזמות עירוניות בכל העולם."

דיוני הועדה לאיחוד רשויות חזרו להתכנס והחודש דנו בשינויים שהכניסו למנדט של הועדה בנוגע לאיחוד בת-ים עם חולון וראשון לציון. הפעם הגיעו תושבי בת-ים, חברי התנועה לאיחוד המטרופולין, לדבר בזכות האיחוד, מה שהקשה עוד יותר על עיריית בת-ים בעמידתה נגד האיחוד. על פניו נראה שגם בעיריית בת-ים מבינים שאין מכך מנוס.

בסוף החודש הכריז שר הפנים על הקמת 6 ועדות קבע לבחינת גבולות/חלוקת הכנסות ואיחוד רשויות. מהלך חשוב בהסדרה של התהליכים הארוכים (מדי) שקיימים בועדות הללו. משרד הפנים גם פרסם מכרז לאיתור יועצים כלכליים לועדות. למה לא כ"א קבוע, איכותי ובשכר גבוה מטעם משרד הפנים?

תכנון ומדיניות הפנים של ישראל

החודש בסימן "אפס בתכנון" עם סדרת כתבות טובה אשר מתמצטת את כל מה שרע בתכנון בישראל בשני העשורים האחרונים (וכנראה יותר). זה מתחיל בבניה של שכונות ללא שירותים, בניית יערות של מגדלים במיקום שמחייב תלות ברכב פרטי, ממשיך בהתחדשות עירונית שמנציחה את המצב במקום לתקן אותו ונגמר (תרתי משמע) בהזנחה של המרכזים העירוניים.

אבל כל זה ידוע ולא מזיז למקבלי ההחלטות לבנות עוד ישובים מיותרים בדרום ולהחליש את באר שבע, לחזק את מעלות תרשיחא על חשבון נהריה, לבטל מחלפים שהיו תנאי לבניית מגורים בקריית גת (מבלי לבטל/לעכב את הבניה כמובן) ולייצר מנגנון להגדלה של חריש – כי זה שעם ישראל צריך, ערי שינה יותר גדולות. מזל שהתכנון בישראל כל כך יעיל ומהיר, אחרת הנזק היה יותר גרוע.

נקודת האור היחידה החודש (מכיוון מקבלי ההחלטות) היא ששר הפנים החליט לאמץ את החלטות ועדת הגבולות של סחנין (בראשות ערן רזין) ולהוסיף לרשות 1800 דונם על חשבון השכנות. אני מקווה שהרשות המקומית תדע למנף את תוספת השטח כראוי.

דברים מעניינים אחרים

עיריית ת"א החליטה למנף את קובץ הארנונה שלה לצורך שיפור תמהיל הדירות ברובעים השונים. אני חושב שצריך להנגיש את המידע הזה לציבור – הוא כבר יעשה ממנו מטעמים (טובים)

Infoservize פרסמו אינפוגרפיקה מצויינת של צפיפות הכיתות בישראל עד לרמת השכבה בכל בית ספר בארץ. מומלץ לשחק בזה.

זהו להפעם. מזכיר שהחל מהחודש הקרוב אני מעלה את התדירות הפרסום בבלוג על חשבון פירסום פוסטים בפייסבוק. מי שרוצה להתעדכן ראשון מוזמן להירשם לעדכונים בבלוג (RSS, מייל וכו').

מחשבה אחת על “סיכום מקומי – מאי

  1. פינגבק: תקציר מקומי – 31 באוגוסט | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s