תקציר מקומי – 4 ביולי

על חניות, מדרכות והפנים הרבות של התחדשות עירונית.

על חניות ומדרכות

דוקטורינת "החניה לכל דירה" חיחלה היטב בתרבות הישראלית. השבוע הופיעו כותרות "הפחדה" על תקן החדש לחניות שפורסם לאחרונה. אבי התמ"א 38/2, מיכה גדרון, כתב על חוסר הוודאות שמייצר התקן החדש כתוצאה מכך שתקן החניה אינו קבוע אלא נע בטווח ולרשות הרישוי יש את הזכות לקבוע אותו באופן סופי. צודק עו"ד גדרון שהועדה המקומית צריכה לייצר יותר וודאות בנוגע לתקן, אך צריך לזכור שיהיו יזמים שיעדיפו פחות חניות (תת קרקעיות) על מנת להפחית את עלות הפרויקט (במיוחד אם יחוייבו בדירות קטנות) ומצד שני, יהיו כאלה שירצו להוסיף חניות בשביל להעלות את שווי הדירות. חוסר הוודאות הזה, במידה ולא יסגר, יספק לעו"ד גדרון והקולגות שלו לא מעט עבודה.
יש מי שחושב שהשינוי הזה יוביל לחלוקת הנכסים ל"בעלי חניה" ו"חסרי חניה" וזה גם יבוא לביטוי בערך הדירות – עד כדי 15%-20% הבדל במחיר. לטעמי ההבחנה הזאת תמוהה שהרי כבר היום יש דירות רבות ללא חניה וזה כבר מגולם במחיר הדירה. התקן לא מייצר מציאות מחירים חדשה, הוא פשוט מצמיד אותה לתווי העתידי של הרק"לים.

הצד החיובי של ביטול חניות הוא שזו הזדמנות מצויינת להרחיב מדרכות, המרחב שבו נמצאים מי שאמור להיות בראש הפרמידה של התחבורה העירונית – הולכי הרגל. יש מקומות בעולם שבהם המדרכות כבר לא מספיקות ויש מקומות בישראל בהם אפילו לא טרחו לשים מדרכה, אפילו שמדובר על מסלול לתחבורה ציבורית. יבוא יום ותושבי ישראל ידרשו לבטל חניות ונתיבי נסיעה של מכוניות פרטיות לטובת מדרכות ויתרונותיהן הרבים – לצערי אנחנו רחוקים מדי מהיום הזה.

פנים רבות להתחדשות עירונית

מדינת ישראל מקדמת במלוא הקיטור את הרשות להתחדשות עירונית, תוך שהיא מתעלמת מגורמים מקצועיים ומהרשויות המקומיות. העברת נושא מקומי וסבוך לידיים של גורם ממשלתי, תוך התעלמות מכל הגורמים למעט הקבלנים לא יכולה להיות דבר טוב ונראה שאלה כבר מריחים את הכסף ונוקטים בפעולות שיווק אגרסיביות שמזכירות מהלכי שיווק של גנדי במתחמים בהם הקרקע הייתה בתולה. כבר היום אנחנו יודעים שיש מחיר לכך שהתושבים החלשים מופקרים בידי הקבלנים, אז איך בדיוק דחיקת הגורמים המקצועיים והרשויות עוזרת לנו, התושבים?

אבל התחדשות עירונית היא לא רק פינוי בינוי, ראש מועצה מקומית שוהם מדבר על כך שהרשות המתבגרת צריכה זריקת מרץ של תושבים חדשים/צעירים. התחדשות האוכלוסיה היא התחדשות עירונית עם אתגרים משלה. הצרכים של אוכלוסיה חדשה שונים, הן מבחינת תמהיל גודל הדירות והן מבחינת השירותים. לא כולם אוהבים שמשנים להם את הסביבה בגלל שינויים בצרכים*.

התחדשות עירונית היא גם רענון של תוכניות בינוי עיר שתוכננו לפני 20-30 שנים בכדי להתאימם לצרכים של העיר בהווה ובעתיד, גם אם זה מוסיף זמן. עדיף לבצע עדכונים מאשר לבנות תוכניות שלא מתאימות למציאות הקיימת בעיר עם בסיס כלכלי לא בטוח.

והתחדשות עירונית היא גם הזדמנות – הזדמנות לרשות לעשות מתיחת פנים, לשפר את עירוב השימושים שבה ולהתחזק כלכלית. אבל התחדשות עירונית צריכה גם להגיע בתזמון הנכון.

 

* – אין בקישור הזה בכדי להביע את דעתי החיובית/שלילית על ההתנגדות הזאת

מחשבה אחת על “תקציר מקומי – 4 ביולי

  1. פינגבק: המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s