ההשפעה של שחיתות על המגזר הציבורי

הרשומה הזאת נכתבת בתקופת קורונה, רגע אחרי הקמת הממשלה בכנסת ה-23. אבל הרעיונות שיש פה אינם חדשים, כי כבר כתבתי בעבר על מנהל לא תקין, אתיקה ושוחד בחירות. אם זאת, בעוד שברמה המוסרית רובנו רבים מאיתנו היו שמחים שלא הייתה שחיתות, הסיבות לכך לא רוב לא מתייחסות להשפעה הארגונית של שחיתות, השפעה שרואים במלוא עוצמתה במשברים. אז הנה כמה דברים שכתבתי בנושא, בפורמט שחורג מהפורמט הרגיל של הבלוג. אתם יכולים לקרוא לזה "טור דעה".

אנשים חושבים ששחיתות מרסקת ארגונים ציבוריים, אבל זה לא נכון.
שחיתות יוצרת חוסר יעילות בארגון שמוביל לכך שהארגון הופך, עם הזמן, לשביר.
זה מתחיל בהעברת כספים למקורבים, מה שמקטין את העוגה או לחילופין, פשוט מקטין את ההשקעה בצמיחה.
זה ממשיך במינוי מקורבים. עם הזמן קטנה איכות כ"א, יכולת ההתפתחות של הארגון פוחתת כי יש פחות מקום לאנשים מוכשרים – ועם הזמן המוניטין של הארגון מרתיע אנשים מוכשרים מלנסות להתמודד על תפקידים בארגון.
הארגון מתחיל להיות יותר ויותר ריכוזי, כי ההנהגה מסוחררת מהכוח, מטילה אימה על העובדים במורד השרשרת – אם אתה לא "יס מן", עדיף שתוריד את הראש.
עם הזמן, הנורמות של השלטון מחלחלות למטה ואז כל חוסר היעילות הזאת גדל. לא "אקספוננציאלית", אבל גדל, מצב שמשפיע על הדרג הנמוך שצומח בתוך הארגון שחלקו הופך למושחת בעצמו, כי זו הנורמה.

ואז קורה משבר

ואין עודפים בשביל להתמודד עם מחסור, כי כל העודפים הלכו למקומות שלא מייצרים ערך גבוה לארגון.
וההנהגה שמובילה את המשבר אינה מקצועית מספיק בשביל להתמודד איתו כי אנשים נבחרו קודם לפי קשרים ורק אחר כך לפי כישורים, הריכוזיות של ההנהגה מקטינה את מגוון הדעות ויש נטייה לבריחה מאחריות, יש שיהוי בתגובה וחוסר רצון לקבל החלטות קשות, אין עבודת צוות יעילה.

כאשר הארגון מגיב, הוא נוקט בצעדים חריפים יותר.
הארגון וכל מי שמקבל מהארגון הזה שירות נפגעים.
זמן ההתאוששות של הארגון ארוך יותר
מקבלי השירות מאבדים אמון בארגון ויותר קשה לו לעבוד מולם.

אם היה מדובר על ארגון עסקי, רוב הסיכויים שהוא יקרוס. כאשר מדובר על ארגון ציבורי שאין לו תחליף, הוא פשוט ישלם הרבה יותר בהמשך בשביל להגיע לאותן תוצאות, כי לא קל לעבוד מול מקבלי שירות שלא מאמינים בך.

זה מה שעושה שחיתות לארגונים ציבוריים – שיכולים לפעול שנים "כרגיל" בזמן שהשחיתות מכרסמת בהם. זו גם הסיבה שכל כך קשה להתמודד איתה – אי אפשר לדעת כמה היא הרסנית עד שמגיעים למשבר*.
הבעיה היא שגם אחרי שחשבנו שהצלחנו לטפל בשחיתות, ככל שהיא מושרשת יותר בארגון, כך ייקח יותר זמן לתקן את הארגון ולשנות את הנורמות שהשתרשו בו.

הפתרון לשחיתות יחסית "פשוט", גם אם לוקח זמן עד שהוא באמת פותר את הבעיה – החלפה של השדרה הניהולית באחת חדשה שלא קשורה לשדרה הניהולית הקודמת.

* – וגם שמגיעים אליו, איכשהו האשמה תמיד במקום אחר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s