מי שמקבל חופש פעולה תקציבי צריך לקחת גם אחריות חברתית

לאחרונה עבר בכנסת החוק לרשויות מקומיות איתנות  ושר הפנים אף הכריז על רשימת הרשויות המקומיות האיתנות. החוק מקנה לרשויות הללו חופש פעולה תקציבי גדול יותר מול משרד הפנים תוך הפחתת הביקורת שמבוצעת ע"י המדינה על אופן הניהול העצמי שלהן.

במקביל הגיש שר הפנים ערר על החוק שמחייב רשויות מדינה ורשויות מקומיות לשלם לעסקים קטנים ובינוניים בזמן בכדי להחריג את הרשויות המקומיות. הרשויות המקומיות מתלוננות (ככל הנראה בצדק)  שהמדינה לא מעבירה להם כספים בזמן וכך יוצא שהרשויות מממנות מכספי התושבים שירותים שהמדינה צריכה לממן. למרות ההבנה לבעיה של הרשויות, צריך לבחון מהו היחס בין הוצאות הרשויות מול עובדי הקבלן  אשר ממומנות מכספי המדינה כנגד הוצאות הממומנות מהכנסותיה העצמיות של הרשות.

שני ארועים אלה קשורים זה בזה – לא הולם ש-51 הרשויות העצמאיות (מתוכן 24 איתנות) יקבלו מהמדינה זכויות וחופש פעולה ובאותו זמן יוחרגו מחוקי המדינה אשר דורשים סטנדרטים שרשויות עצמאיות (ואף יותר, במקרה של רשויות איתנות) יכולים לעמוד בהן, במיוחד שבפועל התלות של הרשויות האיתנות בתקציבים מהמדינה נמוכה מהתלות של שאר הרשויות בישראל. בדיקה של הנתונים מראה כי תלונותיהן של הרשויות כנגד חוק הדורש תנאי תשלום הוגנים אינן במקומן.

בדיקה של נתוני ההלמ"ס לשנים 2009-2011 מראה כי בממוצע המדינה אחראית לכ-29% מהכנסות בתקציב הרגיל של רשויות במעמד עיר, כ-9.9 מיליארד ש"ח בשנת 2011 מתוך סך הכנסות של 33.9 מיליארד ש"ח. 2009-2011

הוצאות בתקציב הרגיל של הרשויות מתוך הכנסותיהן העצמיות מתחלקות בכמעט ללא שינוי בין הסעיפים המרכזיים השונים (ראה גרף) ולכן ניתן לומר שכ-60% מכספי הרשות מופנים לטובת הוצאות שאינן הוצאות שכר או מימון באופן מובהק. סכום זה נע בין 13.5-14 מיליארד שקלים בשנה לעומת 8.7-9.9 מיליארד של הוצאות המבוססות על הכנסות מהמדינה.

 חלוקת הוצאות מכספים שמקורם בהכנסות עצמיות ברשויות מקומיות במעמד ערים

ההכנסות של הרשויות מהמדינה מתחלקות לפי 50% חינוך, 25% רווחה ו-25% כלליות, כאשר אותן הכנסות כלליות מגיעות ברובן לרשויות חלשות ומקצתן לרשויות האיתנות (פרויקטים של עיר בטוחה וכו'). מעל למחצית מהכספים ממשרד החינוך מיועדים למשכורות למורים העל-יסודיים והגננות. חלק מרכזי מכספי הרווחה נועד לצורך מימון מוסדות למוגבלים אך רובו אם לא כולו מסומן וייעודו מוגדר. יוצא שלכל היותר כ-10% מהכספים שמקבלות הרשויות מהמדינה יופנו לרכישת שירותים מנותני שירות קטנים או בינוניים בהיקף מירבי של מיליארד שקל לשנת 2011.

כאשר בוחנים תקציב מפורט של רשות עצמאית כמו רמת השרון, מוצאים שתשלומים מול נותני שירות המוגדרים כעובדי קבלן מגיעים לכדי 14%-10% מסך כל תקציב ההוצאות, כאשר החלוקה בין פעולות שממומנות ע"י המדינה ובין פעולות הממומנות מכספי הרשות נוטה בבירור לטובת כספי הרשות, שכן רוב ההוצאות הן מול פעולות תברואה וניקיון. במידה וכוללים גם סעיפים של רכש ציוד ושירותי אחזקה אחרים מנותני שירות, נגלה שכבר מדובר על מעל מ-20% מסך ההוצאות של הרשות. ברמת כלל הרשויות במעמד עיר מדובר על כ-6.6 מיליארד ש"ח בשנה. בהערכה גסה מתקבל כי מתוך 6.6 מילייארד ש"ח, רק 15% מגיעים מהמדינה והשאר מכספים שזמינים לרשות באופן מיידי מהכנסותיהן העצמיות.

במידה והיינו בוחנים רק את 51 הרשויות העצמאיות, היינו מגלים שלפחות 90% מההוצאות מול העסקים הקטנים והבינוניים היו משולמות מכספים שמקורם מהכנסות עצמיות. ברור כי לא הוגן לתת לרשויות "פטור" מתנאי תשלום הוגן כאשר מרבית הסכומים שהן משלמות לעסקים קטנים או בינוניים מקורם מהכנסותיהן העצמיות (שאת רובן הן מקבלות בתחילתו של כל חודש שני)

ברור כי אם יש מקום להחריג רשויות מסויימות מהחוק לתנאי תשלום הוגנים, יש להחריג רק רשויות חלשות שתלויות במדינה (מעל ל-50% השתתפות של המדינה בתקציבן) ולא רשויות עצמאיות שהיקף ההשתתפות של המדינה בתקציבן הוא בממוצע כ-25% וברשויות איתנות אף פחות מזה.

לאור החקיקה שאושרה לאחרונה בנוגע להגדלת החופש של הרשויות האיתנות בניהול תקציבן, יש גם לדרוש מהן לקחת אחריות ולהתנהל בהתאם לסטנדרטים שהמדינה מכתיבה (ויש מקום גם לדרוש זאת ממרבית הרשויות העצמאיות). תנאי תשלום הוגנים לעסקים הקטנים והבינוניים הוא דרישה בסיסית שכן מדובר על חיזוק הכח המניע של הכלכלה הישראלית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s