הנזק הכלכלי של צוק איתן

אמצע היום ה-14 של צוק איתן, מדינת ישראל מגוייסת כולה למלחמה בחמאס ובתשתיות הטרור שהקים והסוף עדיין לא נראה באופק.

גם אם אנחנו כבר מדברים על זה שהעסקים הקטנים נפגעים מהטילים, כשהטילים שורקים מעלינו והנחיות פיקוד העורף אוסרות התקהלויות זה אך טבעי שהרחובות מתרוקנים ושאירועי הקיץ של הרשויות המקומיות מבוטלים בזה אחר זה. נראה שבניגוד לפעמים הקודמות, הנזק הכלכלי הכלכלי של הסיבוב הזה יהיה משמעותית יותר גדול ביחס לשני הסביבים הקודמים.

באמצעות מידע גלוי של תקציבי הרשויות המקומיות וקצת ניסיון בתקציבים של הרשויות ביצעתי הערכה (על סמך נתוני הוצאות התרבות של ערי פורום ה-15), מהו הנזק הכלכלי המיידי הנובע מביטול אירועי הקיץ לחודש יולי וסכומים שקיבלתי לא נמוכים – בין 100-130 מיליון שקלים. במידה והמבצע ימשיך על חודש אוגוסט, הנזק הזה יגדל ב-25-33 מיליון ש"ח בשבוע. אבל זה "רק" הנזק שניתן לחשב. אירועי הקיץ מוציאים אנשים מהבית וגורמים להם להוציא כסף, וכל עוד אין אירועים, הכסף הזה לא יוצא. גם אם אחרי המבצע הרשויות המקומיות ינסו לפצות את התושבים ולקיים חלק מהאירועים שהתבטלו (בין האירועים שלא התבטלו או לקראת החגים), אני בספק אם ההוצאות יהיו באותן היקפים ובכל מקרה, חודש יולי הוא חודש אבוד עבור מרבית העסקים שלעיתים עושים את עיקר הכנסתם מחודשי הקיץ.

ועוד לא דיברנו על הפסד ההכנסה של כל העסקים שממוקמים ברחובות, אירועי התרבות המסחריים שאיבדו לא מעט מהקהל שלהם, העצמאיים שהלכו לשירות מילואים והשאירו את העסקים שלהם באוויר.
הנזק הכלכלי של המבצע הזה, פרט לעלות של מיליארדי השקלים שידרוש משרד הבטחון לכיסוי הוצאות הלחימה, עלול לעבור בקלות את רף חצי המיליארד ש"ח, אם לא להגיע למיליארד ש"ח. הנזק הזה יכניס את העסקים הקטנים ללחץ עצום וצריך לחשוב איך אפשר להקל אליהם בתקופה זו. אסור שרק המדינה תיקח אחריות על העסקים הקטנים, גם הרשויות המקומיות ובראשן הרשויות החזקות, צריכות להירתם ולסייע לעסקים הקטנים – הקלות בתשלום חובות הארנונה, העדפה של העסקים הקטנים על פני הגדולים במכרזים (במיוחד עסקים מקומיים), ביטול הדרישה להעלאה אוטומטית של הארנונה ב-0.75%, בטרם זו תאושר ע"י משרד הפנים.

ביטול אירועי הקיץ מוביל לביטול הוצאות של הרשויות המקומיות בהיקף של 0.5%-1% מהכנסותיהן העצמאיות. יהיה זה רק נכון שאת הכסף שלא הוציאו בחודש יולי יסמנו הרשויות המקומיות כמקור תקציבי לתמיכה בעסקים הקטנים.

עדכון 27.7.14: מסתבר שעיריית ת"א הרימה את הדגל וביקשה למשוך את בקשת העלאת הארנונה הראלית (הבקשה החריגה, לא האוטומטית)

מחשבה אחת על “הנזק הכלכלי של צוק איתן

  1. פינגבק: לנבא משבר או לא לנבא משבר, זו השאלה | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s