לאן הולכת הארנונה שלי?

לפני יותר מחצי שנה התחלתי יחד עם הילה ורון אורן מדעתה פרויקט קטן – כלי שמנסה לענות על השאלה "לאן הולכת הארנונה שלי?"

מכל החשיבה והזמן שהשקענו בזה יצא הדמו של הפרויקט. אנחנו חושבים שהתוצר הראשוני הזה חשוב בשביל להתחיל שיח מבוסס נתונים על השירותים שאנחנו מקבלים מהרשויות המקומיות. ככל שהשיח הזה יתפתח, הסיכוי שלנו כתושבים להוביל לשינויים בסדרי העדיפויות ובהתנהלות של הרשויות יגבר.

קצת על הדמו – אחרי שמזינים פרופיל של תושב, מקבלים את עוגת ההוצאות על בסיס הנתונים מתוך תקציב ת"א 2015 המתוכנן, אותם עיבדנו לתצוגה שמתמקדת במספר היבטים של התקציב – ההוצאות השוטפות (הנהלה וכלליות, תקציבי עזר) וההוצאה שאני בדר"כ מתייחס אליה כ"השקעה בתושב" – שירותים מקומיים ושירותים ממלכתיים. חלק מהנתונים פורקו עד לרמה 3 של התקציב (שזה יותר ממה שתראו בכל מקום אחר), ניתן גם לראות מידע הנוגע למקור התקציבי של ההוצאה (ע"י לחיצה על העוגה של ההכנסה שמממנת את ההוצאה). הנירמול של הנתונים מבוסס על נתוני למ"ס (מספר תושבים) ונתוני מערכת מבט רחב (מספר תלמידים בכל שכבת גיל). היות ויש נתונים ממקורות אלה רק עד 2014, שיערכתי את 2015 כך שהשגיאה היא עד 2%, שזה די זניח ביחס לסכומים העיקריים.

לגבי השאלה "לאן הולכת הארנונה שלי?" – הדמו מראה כמה כסף מושקע בפרופיל משתנה של תושב תל-אביבי (רווק, משפחות, שותפים ועוד), כאשר החלק היחסי שהתושב נותן יש להשוואת למקור ההכנסה מארנונה ממגורים (מהתושבים) – אם התשלום החודשי גדול מהחלק היחסי של הכנסה שנובע מהתושבים, אותו פרופיל תושב מסבסד תושבים אחרים (ולהפך). היות ובת"א הרשות מקבלת 2+ שקלים מארנונה שאינה ממגורים על כל שקל מארנונה ממגורים, בפועל הארנונה שאינה ממגורים מממנת חלק משמעותי מההוצאה על התושב (כולל הוצאות שהתושב "לא נהנה" מהן). אבל לא בהכרח מההשקעה בתושב. אני מקווה שבהמשך אוכל להציג את הסוגיה הזאת באופן יותר ברור, כחלק מהסתכלות יותר רחבה על נושא הגרעוניות של הארנונה ממגורים, נושא שלדעתי יותר מורכבת ממה שמוצג ותלוי מאד בפרופיל של התושב.

אנחנו עדיין משתמשים בממוצעים (שיכולים לתת תמונה לא מלאה) ומניחים שתושב ת"א משתמש בשירותים שנותנת העירייה (למשל, אם הילד/ה שלכם לומדת בחינוך פרטי, הנתונים בהכרח לא נכונים), אבל זה הדמו ומפה הוא יכול רק להשתפר. אז אני אשמח אם תשחקו קצת בדמו, תנו הערות והארות איך אפשר לשפר אותו ואנחנו נפעל שהתוצר הסופי (שאמור לכלול עוד בערך 8+ רשויות) יהיה יותר טוב והכי חשוב – כזה שעוזר להבין את התשובה לשאלה שהפרויקט מתמקד בה "לאן הולכת הארנונה שלי?"

לאור השאלות בנוגע למונחים:

 1. הנהלה וכלליות – ההוצאות על לשכת ראש העיר, דוברות, ייעוץ משפטי, אגף כספים והגביה, החזר ריבית והקרן. זה בעצם עלות מנגנון המטה שנותן שירותים למועצת העיר והאגפים השונים של העירייה וכן מנהל את הכספים של הרשות
 2. שירותים מקומיים – ההוצאות על תחזוקה ואחזקה של העיר לצד ההוצאות על הגופים המתכננים (אגף הנדסה), תברואה, ועוד. כל שירות שאין לו זיקה למדינה והוא ייחודי לשלטון המקומי הוא שירות מקומי (למשל, בת"א החופים הם שירות מקומי)
 3. שירותים ממשלתיים (ממלכתיים) – שירותים עם זיקה לשירותים שנותנת המדינה (חינוך, רווחה, תרבות, איכות הסביבה ועוד)
 4. תקציבי עזר – בעיריית ת"א מדובר על תקציב של המחלקות שנתונות שירותים לגופי העירייה באופן רוחבי ואינן נכללות בשירותים של הנהלה וכלליות הקלאסיים (למשל, מחלקת מיחשוב). כמו כן תשלומי הפנסיה התקציבית נופלים תחת תקציב זה.

רשימת ה"באגים" שכבר אנחנו מכירים (הרשימה תתעדכן):

 1. יש משתמשים שלא הצליחו לעבור את שלב בניית הפרופיל.
 2. גילאי ילדים לשכבת הגיל של גני ילדים הם 4-6 במקום 3-5. הגיל של בית ספר יסודי מתחיל ב-7.
 3. בניית הפרופיל לא לקחה את כל האפשרויות (למשל אין את האופציה "בן/בת זוגי", אין התייחסות לחינוך פרטי) – נובע מסיבות פרקטיות כי כל פרופיל דורש סט קומבינציות לקידוד וצריך היה לחתוך (בכל זאת דמו).
 4. זה לא באג אבל זו הבהרה חשובה – הפרטיות של המשתמשים חשובה לנו. כל מידע שנאסף על ידי המערכת בשאלון משמש לצורך ניתוח שישפר את הכלי. המידע נשאר אצלנו ולא יועבר לאיש. בגרסה הסופית תופיע הבהרה זו בעמוד השאלון באופן ברור ובולט.

8 מחשבות על “לאן הולכת הארנונה שלי?

 1. זה אולי נשמע קטנוני אבל כשהאופציות בשאלה היא עם מי גרים (בעלי או שותפים) אני לא יודעת כל כך מה לענות.. יש מנעד גדול שאולי לא רלוונטי לצורך העניין אבל הוא חשוב בעיצוב של דף שמבקש לשרת את הציבור, כמו כן ורוד לנשים וכחול לגברים?

  • הפיילוט לא ירד לעומק הרזולוציה של כל האפשרויות. מבחינת הערכים המספריים, אין הבדל בין אם ציינת שותף או בעל, כי מה שחשוב זה הגיל שלו. ולגבי ורוד/כחול – אפילו לא שמתי לב

 2. 1. אני לא הצלחתי לעבור את שלב ה-"אני גר/גרה", כאשר אינני יכול לכתוב דבר.
  2. אני מקווה שעד שתושלם התוכנה תכבוש מדינת חיפה את מדינת תל הביב ובכפיית ממשל צבאי תאלץ אותה להכיר בקיומה de jure. אגב, רק אז תגיע גם לכם הגנת "כיפת ברזל"—פיתוח חיפאי. ((-;

  • 1. תנסה דפדפן כרום, עוד לא שמעתי שהיה איתו בעיות.
   2. לצערי חיפה לא תיכנס למאגר הנתונים כל עוד היא מאנדקסת את התקציב שלה באופן כל כך שגוי. אולי היא תיכנס לאחר שאנשי אגף הכספים יעברו קורס באיך לאנדקס תקציב

 3. 1. האם החישוב הוא למשפחה או רק לאחד מבני הזוג? לפי הבנתי למשפחה רצוי להסביר זאת
  2. לא ברור לי כיצד יוצא שהתושבים ממנים כמעט בכל האופציות שניסיתי רבע מהתקציב כאשר תמיד הארנונה שהכנסתי נמוכה יותר מהתקציב שממנים התושבים (מלבד רווק צעיר שגר לבד ומשלם ארנונה גבוהה יחסית)?

  • החישוב הוא לכל הדיירים שפירטת בשאלון
   את צודקת – ברוב המקרים התושבים לא מממנים את העלות שלהם. אני בוחן גם את ההבדל בין תשלום הארנונה של ממלא השאלון מול החלק מההוצאות שממומן ע״י ארנונה ממגורים. כמו כן, אני מסתכל מה ההוצאה העיקרית – שירותים מקומיים וממלכתיים או הנהלה וכלליות (ותקציבי עזר) – זה גם חשוב

 4. פינגבק: סיכום שנתי | המדד המוניציפלי

 5. פינגבק: מחשבון הארנונה של ישראל | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s