החזר הוצאות

אחד מההחלטות של ועדת גדיש במסגרת פרסום מסקנותיה לגבי ניסוח המענקים החדשה הייתה להפריד מתוך חישוב מענק המודל את מרכיבי ההוצאות על פנסיה תקציבית והחזרי המלוות. הסיבות להפרדה זו נבעו מעבודת הועדה שמצאה שהשונות בהוצאות אלה בין הרשויות גדולה מדי בכדי למדל אותה באופן סביר אל תוך נוסחאת המענק.

לאור החלטה זו חישוב מענק המודל (המענק לפני ההתאמה לסעיף התקציבי במדינה) מבוסס על ארבעה מרכיבים – הוצאות הרשות לפי מודל גדיש, הכנסות הרשות על בסיס נתוני ההכנסה בפועל, השתתפות בהוצאות הפנסיה והשתתפות בהוצאות החזרי המלוות. בפוסט הראשון בסדרת הפוסטים של מענקי האיזון הראתי שההשתתפות בפנסיה והחזרי המלוות מגיע עד כדי 38% מסך מענק המודל.

כאשר ניסיתי להשתמש בהסבר לחישוב חלק זה במענקי האיזון מצאתי פערים בין התוצאות שקיבלתי למענקים בפועל (את החלק של ההכנסות/הוצאות היה לי). אז ביקשתי את הנתונים ממשרד הפנים וכאשר אלה התקבלו ניתחתי את בסיס הנתונים שבעזרתו חישב המשרד את החלק הזה במענק.

קצת ביקורת עצמית לא תזיק

אז מה הממצאים העיקרים שמצאתי מניתוח שביצעתי (לא הכל נוגע לנתונים):

  • על פי חוקי האצבע של נוסחת גדיש, הוצאות השכר של רשות צריכות להיות כ-30% מכלל הוצאות הרשות ומתוכן הוצאות הפנסיה מהוות כ-13.33% (או 3.99% מכלל הוצאות הרשות). בפועל ניתוח של הוצאות השכר ברשויות מראה שב-2013 ממוצע ההוצאות היה גבוה יותר, במיוחד ברשויות באשכולות 2-4. המשמעות של פער זה הוא שממוצע רשויות חלשות נפגעות מהקריטריון.
Wage average

ממוצע השכר לפי שני מקורות מידע (למס ונתוני הדוחות המבוקרים)

  • בניתוח נתוני הפנסיה מצאתי 64 רשויות שהנתונים ששימשו לטובת חישוב המענק שונים מאלה שמופיעים בדוחות הכספיים המבוקרים. אמנם מדובר על פערים שסוכמם הכולל הוא 4% מכלל הפנסיה שמשלמות הרשויות הללו, אבל לא אמור להיות פער בכלל.
  • בחלק של נתוני המלוות מצאתי אי התאמות אך פחות, כאשר רק במקרה של 2 רשויות אי ההתאמות הללו הובילו להשתתפות גבוהה יותר מאשר שהיו זכאיות לה.
  • עוד מצאתי שלא ניתן לחשב בעזרת קובץ נתוני הדוחות המבוקרים ממשרד הפנים את ההשתתפות בהחזר המלוות, כי חסרים בו נתונים חשובים (שאפשר להשלים אם אוספים אותם מ-255 דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות). מבחינתי זה מאכזב כי לא ניתן לחשב באופן עצמאי ופשוט את מענקי האיזון של 2016 על בסיס נתוני 2014 של הרשויות.

ניתוח הממצאים מעיד שמשרד הפנים לא עושה עבודה יסודית בבדיקה של המידע שהוא מקבל, למרות שיש לו עם מה להשוואת. אם משרד הפנים היה מרכז את כל המידע הנדרש בקובץ מטריצת הנתונים, הוא בכלל לא היה צריך את רוב המידע הכלכלי מהרשויות המקומיות – כי יש לו אותו (המידע מהדוחות הכספיים זמין כבר בספטמבר, את הבקשות למענקים מגישים בנובמבר-דצמבר).

הניתוח המלא של הממצאים ניתן למצוא בקישור הזה. את קובצי הנתונים שקיבלתי ממשרד הפנים אצרף בפוסט האחרון.
הערה: בקובץ המצורף יש התייחסות לכך שההשתתפות בפנסיה והחזרי המלוות מהווה 43% ממענק המודל. מדובר על תוצאה על בסיס חישוב גולמי וללא תיקונים (יותר נכון תיקון אחד משמעותי). היחס 38% הוא היחס הנכון של מרכיבים אלה ממענק המודל

דורש השתתפות?

מרכיב זה במענק המודל מהווה חלק משמעותי ממענקי האיזון וישנן רשויות שרק בזכותו מקבלות מענק איזון, אך ישנן כמה שאלות שחשוב לשאול בנוגע לחלק זה בהשתתפות המדינה בהוצאות הרשות:

  1. נוסחאות ההשתתפות מבטיחות לרשויות כי המדינה תישא חלק בהוצאות הפנסיה והחזרי המלוות שלהן (לעיתים כל הוצאות הפנסיה). האם ראוי שיהיה בנוסחת המודל מרכיבים שמעודדים את הרשויות להגדיל את הוצאות הפנסיה והמלוות שלהן?
  2. בשנת 2004 השתנו חלק מכללי המשחק – מצד אחד כל העובדים החדשים ברשויות עברו לפנסיה צוברת (שאינה נכללת בחישוב) אך מצד שני, בעקבות תהליכי הבראה שיושמו ברשויות רבות, התנפחו הוצאות הפנסיה ברבות מהן כך שמרכיב שמיוחס לפנסיה בהוצאות הרשות השתנה. האם לא נדרש לעדכן את מרכיבים אלה?
  3. מדוע תושבי מדינת ישראל צריכים בכלל להשתתף בהוצאות הפנסיה התקציבית של הרשויות המקומיות, שלא לדבר על החזרי המלוות שלהן? (לא מספיק להם ההשתתפות בפנסיה התקציבית של המגזר הממשלתי ותשלומי הריבית בתקציב?)

אני מודה שאין לי תשובה לכל השאלות הנ"ל. אני יודע שיש מקום לעדכן את מודל גדיש וחלק מהעדכון צריך לכלול גם עדכון של מקדמי ההשתתפות, אך מהם השינויים והאם בכלל ראוי שהרשויות יקבלו מענק השתתפות בהוצאות אלה – זו שאלה שטרם התעמקתי בה, אבל ברור שעדכון המודל יחייב "עימות" עם שאלה זו.

3 מחשבות על “החזר הוצאות

  1. פינגבק: הכנסה פיקטיבית | המדד המוניציפלי

  2. פינגבק: רפורמה בהכנסות השלטון המקומי | המדד המוניציפלי

  3. פינגבק: לתקן את נוסחת מענקי האיזון בפחות מ-1,500 מילים | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s