נקודת המבט של הרגולטור

במהלך המחקר שעשיתי על צד ההכנסות של מענקי האיזון נתקלתי בנתונים שאיפשרו לי לחשב את מרווח תעריף הארנונה שרואה משרד הפנים (ומשרד האוצר) עבור כל רשות ורשות. המרווח המדובר הוא הפער בין התעריף הנורמטיבי שמייחס משרד הפנים לרשויות המקומיות השונות, בהתאם לדירוג הסוציואקונומי של הרשות ובמונחי שיטת נטו,  ובין התעריף הממוצע בפועל, גם הוא במונחי שיטת נטו.

normativ rates

התעריפים הנורמטיבים לשנת 2014

למה הפער הזה בכלל חשוב?

כאשר הרגולטור רוצה לבחון בקשות חריגות של הרשויות המקומיות להעלאת ארנונה למגורים, כל שנדרש ממנו הוא לבדוק את הפער בין התעריף הנורמטיבי והתעריף הממוצע על מנת להחליט האם התעריף גבוה מדי או נמוך מדי. כאשר התעריף גבוה, משרד הפנים ימנע מלאשר העלאות ארנונה, אלא אם הרשות נמצאת במצב כלכלי לא טוב. מצד שני, כבר ראיתי בעבר התייחסות של רשויות מקומיות לכך שמשרד הפנים מבהיר להן, שהן צריכות להעלות את התעריפים שלהן, זאת על מנת לשפר את גובה מענקי האיזון שהן מקבלות (הרשות הבינה זאת כתנאי של משרד הפנים למיצוי המענק, בפועל זה תוצאתי מהנוסחה – שהתעריף בפועל נמוך מהנורמטיבי, אפשר לאבד כספי מענק).

מי שעוקב אחרי הבלוג יודע שאני לא מסכים עם גישה שמעריכה את יוקר הארנונה על בסיס תעריף ממוצע למ"ר – אך זו הגישה של הרגולטור וגם אם לא מסכימים איתה, צריך להבין אותה. אז אחרי שריכזתי את הנתונים פניתי לעידו עברי מזן סיטי ושאלתי אותו אם אפשר "להחיות" שוב את הרעיון שלי (מלפני שנתיים) לייצר מפת יוקר ארנונה, רק שהפעם המפה תראה את יוקר הארנונה בעיניים של הרגולטור. לשמחתי, הוא נענה לאתגר ולמרות הלו"ז הצפוף יצר את המפה המדהימה הבאה

המפה מראה רק את הפערים בין התעריף בפועל לתעריף הנורמטיבי במונחי שיטת נטו. כאשר הפער שלילי, הרשות מקבלת צבע כחול (כן, ת"א נחשבת זולה ביחס לנורמטיבי של רשות באשכול 8). כאשר הפער חיובי, הצבע של הרשות נע על סקלה אדומה בין ורוד בהיר לאדום כהה. לחיצה על הרשות עצמה מציג את הערכים לכל רשות (הנורמטיבי והתעריף הממוצע בפועל), כך שהמפה אפשר גם לדעת את התעריפים עצמם (שוב, במונחי נטו). אתם מוזמנים לשחק עם המפה, להסתכל על הדפוסים שהיא מציגה "ולהנות" מהצצה אל תוך המחברת של הרגולטור. אני גם גאה לומר שלא ראיתי שאי פעם יצרו מפות כאלה בארץ וגם בדרבון הנכון, תצא עוד מפה עם מדד יוקר הארנונה של המדד המוניציפלי (רמז רמז).

ויש גם סיפור נחמד ממש מהבוקר. כתב של גלובס יצר איתי קשר היום (5.6.16) ודיברנו קצת על מ.א. חבל אילות שמתקיימות בה בחירות ב-7.6. הוא שאל אותי האם התלונות לגבי יוקר הארנונה בחבל אילות נכונות. מכיוון שיצא שרגע לפני שהוא התקשר הסתכלתי על המפה, הייתה לי תשובה בשליפה – חבל אילות הוא הרשות הכי יקרה בארץ מבחינת פערי התעריפים (50 ש"ח למ"ר!). בחינה של הצו של חבל אילות מראה שמדובר על המועצה האזורית הכי יקרה בארץ. (גם ניסינו לחשוב למה זה המצב, אבל זה כבר לפוסט אחר).

mapa

מחשבה אחת על “נקודת המבט של הרגולטור

  1. פינגבק: סיכום מקומי – יוני 2016 | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s