תקציר מקומי – 7 ביוני

הפעם קצת על הרגולטורים ונבחרי ציבור

שלושה דיונים מעניינים ביום אחד בועדת הכספים:

 1. דיון בועדת הכספים על ערים קולטות עליה (ייתכן והסרטונים דורשים IE). מתוך מהדיון:
  מנכ"לית משרד הפנים מציגה שהמשרד רוצה 100% ארנונה לכל משרדי הממשלה וההפרש שנוסף (חצי מיליארד שקלים) יועבר לקרן לטובת חלוקה מחדש.
  עוד ציין ראש אגף השלטןו המקומי (ממשרד הפנים) שכבר מובן להם שהכלים של משרד הפנים להערכת חוסן כלכלי של הרשויות (נוסחת גדיש, י.ש.) לא מתאימים ויש צוות בראשות פרופ' מומי דהן שפועל לגבש קריטריונים אחרים/חדשים.
  יו"ר השלטון המקומי מסכים עם משרד הפנים ואך מציין שמבחינת השלטון המקומי המטרה של הקרן תהיה להשלים את כספי המאטצ'ינג של הרשויות החלשות (כי כרגע השימוש במענקי האיזון לא סוגר את הפינה, י.ש.).
  האוצר רוצה לשנות את רשימת ערי העולים כך שמי שזכאי לעמוד בהגדרה יקבל את הכסף.
  כמי שבחן את נושא הארנונה הממשלתית בעבר, אני עדיין מתקשה להבין מדוע יש בלבול כל כך עמוק בין "עיוות היסטורי בהקצאת משאבים" ובין המיקום הגיאוגרפי של משרדי הממשלה שנובע בגלל צורך אמיתי, בין אם בשביל לתת שירות בערים המרכזיות והנגישות ביותר בישראל (הרי לא יעלה על הדעת שמשרדי מחוז דרום ישבו בדימונה או שמשרדי מחוז חיפה ישבו בחדרה) או בין אם בגלל צורך בטחוני (יותר קל להתאמן בטנקים ברמת הגולן מאשר בדרום הכרמל בשטחי אום אל פחם). מרבית "מחוללי הארנונה" הממשלתיים נמצאים היכן שהם נמצאים בגלל צרכים אמיתיים – זה לא עיוות היסטורי ולא אבטיח. כל מי שעוטף את הנושא הזה בעטיפת "הקיפוח" עושה סלט. ובגלל שמדובר על מיקום שנותן מענה לצורך, אין סיבה שהארנונה לא תהיה מלאה (בדיוק כמו שעסקים מתמקמים בגלל צורך) ואין סיבה לגרוע את מה שהרשויות מקבלות היום לטובת מי שאין בו משרדים ממשלתיים (בדיוק כמו שלא צריך להעביר לירוחם כסף ממתחמי תעסוקה בבאר שבע).
  ועוד מילה על "צדק חלוקתי" – לאחרונה אני מוצא את עצמי כותב/מגיב/מזכיר לא מעט שהפריפריה חלשה כלכלית בגלל עצם היותה פריפריה – מרוחקת, דלה בהזדמנויות, בעלת צפיפות נמוכה, חסרת ערי עוגן. אפשר להמשיך לשפוך על הפריפריה הרבה כסף כפיצוי מדומה על "חוסר צדק חברתי", רק שזה לא עובד. בכל העולם זה לא עובר וגם בישראל. הדהים אותי כל פעם מחדש שהפרופרסורים של המחנה הציוני (יונה וטרכטנברג) ממשיכים לדבר על צדק חלוקתי מבלי להבין שאין למצבה של הפריפריה שום קשר לצדק חלוקתי – זו כלכלה עירונית 101. רוצים באמת לחזק את תושבי הפריפריה? תיצרו להם הזדמנות אמיתית לעבור לגור בערים המרכזיות.
 2. דיון בועדת הכספים על שינוי מנגנון הטייס האוטומטי של הארנונה. מתוך הדיון:
  משרד הפנים מקים צוות משותף לאוצר והשלטון המקומי לקביעת שיטת חישוב הארנונה (שוב?). בחוק ההסדרים הקרוב יהיו חלקים שנוגעים לארנונה.
  תכלס מדובר על תוכנית העבודה של משרד הפנים לשנת 2016. אם (חברי הכנסת) היו טורחים לקרוא אותה, הם היו יודעים, כמו קוראי הבלוג הזה, שאלה לא חדשות.
 3. דיון בועדת הכספים על חלוקת הכנסות ממתחם בז"ן. מתוך הדיון:
  גפני שואל האם הועדות פוחדות מראש עיריית חיפה? (ובגלל זה הועדה של 2012 לא הגישה מסקנות. י.ש.)
  מנכ"לית משרד הפנים: ועדת הגבולות הגיאוגרפית הראשונה תהיה באזור חיפה ותקום עוד/תוך חודש
  חדשות מצויינות. זה אומר שמשרד הפנים מקדם את הקמת הצוותים הקבועים מהר מהצפוי. מעניין מה זה אומר על הועדות שפעילות עכשיו?

נשיא המדינה מדבר על מתווה ל-4 השבטים ובו הוא מציג גם תפיסה אזורית במקום רשויות רשויות וגם חלוקת הארנונה הממשלתית באופן יותר שוויוני. לגבי התפיסה האזורית אני נוטה להסכים, בהנחה שעם החלוקה מחדש גם יועברו סמכויות מהשלטון המרכזי לדרג האזורי ולא רק העברת סמכויות מהשלטון המקומי כלפי מעלה. ואם הולכים על גישה כזאת, לצד גופים אזוריים צריך להסדיר בחוק גם את האפשרות להקים מנהלות מטרופוליניות עם סמכויות נוספות הרלבנטיות לערים, להן יש צרכים שונים מאשר לאזורים לא צפופים המורכבים בעיקר ממועצות מקומיות, ערים קטנות ומועצות אזוריות (נאמר בכנס משבוע שעבר, לא המצאה שלי). לגבי חלוקת הארנונה, ראו לעיל.

מי אמר שאי אפשר לחוקק חוקים מהר שרוצים? שר התיירות לוין העביר חוק איום ונורא שמאפשר לשלב מגורים בבתי מלון ולבנות במסלול מואץ (עם פחות התנגדויות) על קו החוף "כדי להוזיל את מחיר הנופש בישראל" וכל זה תוך 8 חודשים מההכרזה עליו (אני בעד לקרוא לחוק הזה "חוק המרינות").  "אגב", המספרים עדיין לא מסתדרים – חישוב פשוט מראה ש-27,000 חדרי מלון הם סדר גודל של 100 בתי מלון של 270 חדרים (הרבה מאד בתי מלון בינוניים). איפה ידחפו את כולם? אני יודע! בפריפריה! ליד תחנת הרכבת של דימונה, ירוחם ובית שאן. יונה וטרכטנברג בטח ישמחו (וגם אורלי לוי).
מעניין לדעת האם זה הפיצוי שנותן השר למלונאים בעקבות הפריחה של AirBnB?

 

2 מחשבות על “תקציר מקומי – 7 ביוני

 1. פינגבק: סיכום מקומי – יוני 2016 | המדד המוניציפלי

 2. פינגבק: מילכוד חלוקת ההכנסות | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s