תקציר מקומי – 8 ביוני

בחירות מיוחדות ברשויות המקומית וקצת על הארנונה

רונן פלוט, שהיה עד לאחרונה מנכ"ל הכנסת, נבחר כראש עירייה החדש של נצרת עילית, . במועצה אזורית חבל אילות נבחר חנן גינת. האמת היא שלמעט תושבי הרשויות בהן יש בחירות, לא ממש שומעים בארץ על סדרת הבחירות שיש לנו מאז תחילת 2016. למשל, בעוד שבועיים ב-21.6 יש בחירות בזכרון יעקב. ראש המועצה המקומית אלי אבוטבול התפטר לאחר שהמשטרה החליטה להעמידו לדין בגין איומים ועבירות נוספות. אני נחשפתי לקצת יותר סיפורים על הנעשה מהעמוד של הליגה לביעור שחיתיות, אבל מה זה משנה – ראש הרשות כבר לא שם. נכון להיום יש ארבעה מועמדים לראשות העירייה כאשר מכרים מזכרון מצביעים על שני מועמדים מובילים – עלוית פרוינד וזיו דשא. עלוית פרוינד מגיעה מצד המקצועי של העולם המוניציפלי, לאחר שכיהנה במספר תפקידים בכירים ברשויות המקומיות והיום היא מנהלת את מרכז העיר נתניה ואחראית את פעילות ההתחדשות העירונית באזור (וגם מקבלת פירגון ממרים). זיו דשא הוא חבר מועצה מהאופוזיציה אשר עולה להתמודדות תחת המיתוג של המועמד הנקי שנלחם בשחיתות במועצה המקומית.

האם תושבי זכרון יעדיפו את חבר המועצה שנלחם בשחיתויות או בראשת מועצה מקצוענית שמגיעה מבחוץ? שאלה מעניינת. אם עלוית תיבחר, יקרה עוד משהו מעניין ולא שגרתי ברשויות המקומיות – יווסף למועצה עוד כסא (מ-13 ל-14), זאת כי עלוית אינה חברת מועצה. היא גם תצטרך להתמודד מול מועצה שבה אין לה סיעה ולכן רק במידה ותיבחר ברוב בולט, יתקשו חברי המועצה להערים תנאים על מנת שהיא תקבלת את תמיכתם לשם הרכבת הקואליציה. מצד שני, המעבר מהאופוזיציה למושכות אינו קל, למרות שאני לא צופה שהקושי יגיע מהסיעות האחרות בגלל שחלק מחברי המועצה "יזכרו" לזיו דשא את העבר – עיבה מהעבר לא רלבנטית שמדובר בפוליטיקה.

לא משנה מי יבחר, הנתונים של זכרון יעקב בין 2012-2014 מעידים שמי שיכנס לתפקיד יעבוד קשה. זכרון יעקב היא רשות עצמאית שבמהלך 2012-2014 צברה גרעונות מצטברים של 40 מיליון שקלים (עם שיא בשנת 2013, שהייתה שנת בחירות) בגלל הוצאה עצמית לתושב הגבוהה מיכולותיה של הרשות. התקציב העצמי של זכרון יעקב מוטה לכיוון הארנונה למגורים כאשר הרכב ההכנסות ממים מעיד שאין לזכרון תאגיד מים עירוני (מייצר "אשליה" שההכנסות העצמיות יותר גבוהות). אמנם החל לפעול בשנתיים האחרונות על כביש 4 מתחם מסחר חדש המשויך לזכרון, אך זה רחוק מלאזן את הרשות את הפער בין ההכנסות הגרעוניות של המגורים. בתמצית – זכרון יעקב צריכה להתחזק ולהתייעל, משימה לא קלה בישוב באשכול 8 שתושביו מצפים להשקעה גבוהה בתושב.


כפי שציינתי בפוסט "והרי התחזית – ארנונה", בשנה וחצי הקרובות הרשויות המקומיות יתחילו במדידות של כל הנכסים בהתאם להחלטת בית המשפט. זה קורה בכפר סבא ובאשקלון. זה יקרה בכל הרשויות ובכל פעם תהיה כתבה או מבזקון בנושא, מלווה במלל מודאג על כך שהרשויות רוצות לשפר את הכנסותיהן. ככה זה שהתקשורת רוצה למכור ולא להבין שהמדידיות הללו הן חלק חשוב (והכרחי) של שינוי שיטת המדידה של הארנונה.

3 מחשבות על “תקציר מקומי – 8 ביוני

 1. כל פעם אני נדהם מחדש: או שאתה תמים, או שאתה משת"פ שלהם. האם אתה באמת מאמין שהרשויות המקומיות לא ינצלו את המדידות להעלאת הארנונה? האם אתה באמת מאמין שהקטנת ארנונה בעקבות מדידה בכלל אפשרית? או, אולי, נשכרת על ידי מרכז השלטון המקומי כסוכן שתפקידו הוא להרגיע אותנו, שנפעה בהכנעה כמו כבשים ונשלם את כל אשר יושת עלינו.

  יותר כסף לרשויות המקומיות זה לא דבר טוב–זה דבר רע מאד. לא יתוספו שירותים לאזרח, יתוספו ג'ובים ושומן ושחיתות. הפיתרון למצוקה התקציבית של הרשויות המקומיות הוא לא יותר כסף–הוא הבראה אכזרית ותיקים פליליים.

  אני איתך גמרתי.

  • דב, צר לי שאתה חושב ככה. כנראה שהחוויה שלך מחיפה (באופן מוצדק) כל כך גרועה שאיבדת לחלוטין את האמון בשלטון המקומי. קצת אירוני בהתחשב בכך שאתה פעיל פוליטי.
   לא כל מקום פועל כמו חיפה, לא כל רשות תחפש להגדיל את ההכנסות שלה על חשבון התושבים.
   ללא המידע שיאסף במדידות הללו, לא יתאפשר לשנות את שיטת המדידה לשיטת נטו, השיטה שכרגע קיימת במיעוט הרשויות ולא רובן. המדידות יבוצעו, בין אם נרצה או לא, בהוראת בג"ץ. אני בוחר לראות זאת כהזדמנות לשינוי.
   שיהיה לך בהצלחה בהמשך הדרך

 2. פינגבק: סיכום מקומי – יוני 2016 | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s