תקציר מקומי – 12 באוגוסט

חוק ההסדרים עבר את שלב המסחרה הממשלתית

האוצר סיים היום את הדיונים על חוק ההסדרים מול (שרי) הממשלה ויש כבר חדשות לסגירות בנושאים שנוגעים לרשויות המקומיות:

"לבסוף סוכם בין דרעי לאוצר קובע כי תקום קרן בהיקף של 500 מיליון שקל שתכליתה לצמצם פערים בין הרשויות. 300 מיליון שקל יגיעו מביטול מעמדן של ערי עולים, שהיום זוכות לתשלום ארנונה מלא ממשרדי הממשלה ובסיסי צה"ל, בעוד שביתר הערים מקבלים משרדי הממשלה הנחות משמעותיות. מאחר שהגדרות ערי העולים לא עודכנו מזה שנים ישנן ערים שמקבלות היום את ההטבה המשמעותית מבלי שהן קולטות בכלל עלייה ומנגד ערים קולטות עלייה כמו נתניה לא זוכות להטבה. כאמור סוכם כעת כי מעמד זה יבוטל ותוספת הארנונה שקיבלו עד כה תעבור אל הקרן אליה יתווספו עוד 200 מיליון שקל מתקציב המדינה כך שבסופו של דבר תעמוד על חצי מיליארד שקל.
בנוסף, הקיצוץ של 100 מיליון שקל שתכנן האוצר לעשות מתקציב מענקי שר הפנים, בוטל בסופו של דבר בעקבות הדיונים. וכן הוכפל התקציב המיועד לתוכניות הבראה של הרשויות כך שיעמוד על 300 מיליון שקל לשנתיים בעוד שעכשיו הוא עומד על 150 מיליון שקל לשנתיים"

אותו כסף פחות העימות

נראה כי משרד הפנים ויתר על 350 מיליון שקלים בקרן הארנונה (מ-850 מיליון), אבל שמבינים את המספרים ומקורות הכספים, מבינים שבעצם משרד הפנים שריין לעצמו 200 מיליון שקלים לפחות מהקרן, תוך שהוא נמנע מעימות עם מאה מתוך 160 הרשויות שמקבלות ארנונה ממשלתית ובמיוחד עימות עם ערי פורום ה-15. למה בעצם?

ראשית, 200 מיליון שקלים מתוך חצי המיליארד מגיעים מתקציב המדינה ולא מהרשויות. היות שכבר כתבתי שהיקף הסכום שאפשר לקחת מכלל הרשויות שמקבלות ארנונה ממשלתית נע בין 130-300 מיליון שקלים (ורוב מערים עצמאיות שאינן ערי עולים, כמו ת"א), משרד הפנים שריין לקרן תקציב חיצוני.

לגבי 300 מיליון השקלים שנכנסים לקופה בגלל ביטול ערי עולים – מתוך כל הרשויות במעמד ערי עולים, רק 18 הן רשויות עצמאיות שמקבלות 200 מיליון שקלים נוספים בזכות מעמד זה, רוב הסיכויים ששאר הרשויות הנתמכות יקבלו חזרה את הכסף שאיבדו (100 מיליון שקלים). מתוך 200 מיליון השקלים הללו, 44 מקבלת באר שבע – יהיה מעניין לראות האם משרד הפנים יקח מפנינת הסייבר (ורשות בדירוג סוציואקונומי 5) את הכסף הזה.
אם ניקח בחשבון שדירוג סוציואקונומי יהיה פרמטר בהיקף הכספים שיחולקו (או ילקחו), 8 מתוך 18 הרשויות העצמאיות ברשימה הן בדירוג סוציואקונומי 5 והן בזכות מעמד עיר עולים הוא 130 מיליון, מה שמשאיר 70 מיליון שקלים מרשויות מאשכולות יותר גבוהים. אם ניקח בחשבון חוסן כלכלי, אז כ-5 מתוכן המשקל של הארנונה ההמשלתית בהכנסות הרשות קטן מ-5% והן מקבלות יחדיו 20.5 מיליון שקלים (רשימה זו כוללת את אילת, אשקלון ואשדוד, יהיה מעניין אם יקחו להן את הכסף). הסכום שכל הרשויות מעל אשכול 5 מקבלות מגיע ל-70 מיליון שקלים (או 90.5 אם נוסיף רשויות חזקות "יחסית" מאשכול 5).
אם באמת יש 90 מיליון שקלים? לא, כי גם ברשימה הזאת יש רשויות שחוסנן הכלכלי תלוי בכספי הארנונה הממשלתית. כ-50 מיליון מתוך 70 המיליון שמקבלות הרשויות באשכולות 6-9 שייכים לרשויות בהן יש תלות גבוהה בארנונה הממשלתית, כולל רשויות כמו ברנר שכבר מחלקות את הארנונה שהן מקבלות ממשרד הבטחון עם שכנותיהן. אם הכסף הזה ילקח מהן ולא יוחזר, חלקן יפגעו קשה עד כדי קריסה כלכלית (או קיצוצים משמעותיים בתקציב). בראש הרשימה הזאת נמצאת באר יעקב, רשות שצומחת מהר מאד, נמצאת בקשיים כלכליים (יש לה חשב מלווה) ואין לה מקורות הכנסה חלופיים שאינם מארנונה ממגורים (ועיקר הכסף הממשלתי שלה מגיע מאסף הרופא).

אז כמה נשאר בסופו של דבר? בערך 50 מיליון שקלים נוספים ל-200 המיליון שהקרן מקבלת מתקציב המדינה, סה"כ 250 מיליון שקלים מובטחים (היקף הסכום שניתן היה לחלק גם ככה), פחות המריבות עם הערים החזקות של פורום ה-15 (כי איזה כוח פוליטי יש לרשויות כמו רמת השרון, חוף הכרמל, באר טוביה, נס ציונה, נשר ויהוד מונוסון?).

עדכון: מקור המידע לנתונים הנ"ל

הקופה הקטנה נשמרה

כפי שנרשם, 100 מיליון השקלים שהיו שמורים לשר הפנים להקצאה לפי ראות עייניו נשמרו אצלו ובנוסף הוא קיבל עוד 150 מיליון שקלים לטובת רשויות בהבראה. סכום זה מזכיר מאד את 120 מיליון השקלים שחסרים לבת-ים… האם הרשות הולכת להיכנס לתהליך הבראה בקרוב?

3 מחשבות על “תקציר מקומי – 12 באוגוסט

  1. פינגבק: תקציר מקומי – אוגוסט 2016 | המדד המוניציפלי

  2. פינגבק: תקציר מקומי – 17 בנובמבר | המדד המוניציפלי

  3. פינגבק: תקציר מקומי – 16 לדצמבר | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s