תקציר מקומי – 9 באוקטובר

דיסאינפורמציה/מידע מגמתי/מידע חסר, מינהל לא תקין בשלטון המקומי

דיסאינפורמציה/מידע מגמתי/מידע חסר

רובנו מבינים שלא כל פרסום בעיתון מכיל את כל האמת ולא חסרים כלי מדיה מרכזיים שמפרסמים כתבות שהן פרסום סמוי בחזות של פרסום לגיטימי. כמה דוגמאות שנוגעות לתחום המקומי:

אאורה דיווחה לבורסה כי היא נבחרה להוביל פרויקט פינוי בינוי בהרצליה, כאשר הפרסום מתייחס לפרויקט בנוה ישראל ביחס קרוב ל-1:4. אני באופן כללי ספקן כלפי החברה הזאת בגלל הפרויקט ברח' אילת ברמת השרון, שם החברה בונה פרויקט חזירי ביחס של 1:4 כאשר שווי הקרקע יכול לאפשר פרויקט 1:3 (שווי יח"ד למ"ר דומה לשווי שמדווח לגבי הפרויקט הרצליה). אני לא יודע באיזה שלב הפרויקט, אבל יודע שפרויקט כלשהו, גם בסמכות מקומית, לוקח כמה שנים לקידום ולאישור בועדה. אבל מחזיקי המניות של אאורה לא יודעים את הדבר הזה (וגם לא המוסדיים שמחזיקים במניות שלה דרך הפנסיות שלנו) ובעיני, לדווח על יחס הבניה בפרויקט לפני שהוא אושר בועדה המקומית זו הטעיה של ציבור המשקיעים – ונראה שהם בלעו את הפתיון היא המניה עלתה ביום הדיווח ב-3.89% במחזור מסחר דליל יחסית (25% ופחות מהימים הקודמים) תוך שערך החברה עולה ב-11 מיליון ש"ח (מנכ"ל ובעל החברה התעשר על הנייר ב-8 מיליון שקלים).

מיקרוסופט התחילה לחפש מתחם חדש להתמקם בו במרכז הארץ ולאחרונה דווח בכלכליסט שהיא סימנה כמתחם מועדף בניין של אמות וגב ים בסמיכות למחלף השלום בת"א. כל הכתבה מייצרת מצג כאילו הבניין המדובר יהיה מתחם הבא של מיקרוסופט, אבל כנראה שמיקרוסופט עדיין לא בחרה מתחם והיעדר התגובה שלה, כמו גם של אמות וגב-ים מראה שכל הכתבה הזאת מייצגת אינטרסים אחרים. מנסיוני בדר"כ כתבים רציניים נמנעים מלדווח על None-news וזה מקרה קלאסי שכזה – כי אין החלטה. אבל למשקיעים אין אפשרות להבין את המורכבות הזאת וגם פה הם בלעו את הפתיון – עליה של 2.47% במניה של אמות ביום הפרסום (עליה שהתבטלה עד סוף השבוע) ועליה פחות משמעותית במניית גב ים (0.13%) ביום המסחר.

הדו"ח התקופתי של ארגון הבריאות העולמי דיווח שישראל מדורגת במקום ה-40 בעולם מבחינת זיהום ופ"ת היא העיר המזוהמת ביותר בישראל. הדיווח הזה נראה מאד לגיטימי כי מדובר על ארגון רציני ולא גורם ישראלי בעל אינטרס. כתבה כזאת שיוצאת תחת כתב בריאות שהוא גם רופא גורמת לקוראים לחשוב שאולי כל הדיבורים על זיהום בחיפה לא מבוססים. אם זאת, הייתי מצפה מכתב רציני גם לבדוק את הדו"ח עצמו ולציין בגוף הכתבה כמה פרטים חשובים, כמו העובדה שהדו"ח מתייחס לשני מזהמים בלבד (חלקיקים) מתוך מכלול רחב של מזהמים (רוב אלה שלא בדו"ח משויכים לתעשיית הפטרוכימים) כמו גם את עדכניות הנתונים – שנת 2014. בשורה התחתונה, יכול להיות שהאוויר לא נקי בפתח תקוה, אבל בספק אם זה אומר שהאוויר בחיפה נקי יותר, במיוחד שהזיהומים לא תמיד מדווחים ושההיסטוריה של המצב בחיפה מעידה אחרת. אבל אל תדאגו, לאור הרכש החדש של עיריית חיפה יש סיכוי שתשמעו עד סוף השנה עוד יותר כמה האוויר נקי וכתבות מהסוג הזה יופיעו יותר בפרסומים שונים או באלה של עיריית חיפה (ללא הגילוי הנאות שכותב הכתבה עובד בשביל מרבית החברות שמזהמות או בשביל הגורמים המפקחים שממשיכים לטעון שאין בעיה, וכשיש בעיה והם כבר קונסים את המזהמים, הם לא טורחים לאכוף את הקנסות).

המסקנה די ברורה – להיות הרבה יותר ביקורתי לגבי מה שאתם קוראים בעיתון. מומלץ גם לקרוא את העין השביעית בשביל לחזק את הגישה ביקורתית (וגם לתרום, אם זה חשוב לכם).

ועוד הערה שנוגעת לנושא – לאחרונה חתם שר האוצר על תקנות להגברת השקיפות במכירת קרקעות חקלאיות, מהלך חשוב לאור ההטעיה הציבורית המתמשכת של הפרסומים שפירסמו החברות בעלות האינטרס. היום בו ירחיבו את התקנות האלה לכל הפרויקטים באשר הם גם יגיע, במיוחד לאור פעילות השיווק של חלק מחברות הנדל"ן המוכרות (העמוד אמנם ריק, אבל הוא הכנה לעמוד לשיווק דירות במתחם שבכלל מוגדר כ-100% תעסוקה)

מינהל לא תקין בשלטון המקומי

נתחיל בזה שמסתבר שיש דווקא פחות שחיתות, לפחות לא כזאת שאפשר לעשות להפוך אותה להרשעה. אבל שאת הנפש שיצרה מרים פיירברג גם מייצרת אמירות מעניינות מכיוון ראש עירייה. כבר התייחסתי לשינויים שצריך לעשות בשביל לצמצם את האפשרות של נבחרי הציבור והבכירים בשלטון המקומי למעול בתפקידם. זה יקח זמן ויש דברים שלא יושפעו משיפור מעמדם של שומרי הסף, אבל במוקדם או במאוחר, השינוי יבוא – או שהמחוקקים ישפרו את המצב (אם הם יציחו להימנע מלהיות פופוליסטיים), או שהציבור יצביע ברגליים (ובקלפיות) ויתחיל להעניש את נבחרי הציבור שסורחים. השנתיים הקרובות, ובמיוחד 2018, יהיו המבחן שיקבע איזה מהחלופות הנ"ל יובילו את השינוי.

מחשבה אחת על “תקציר מקומי – 9 באוקטובר

  1. פינגבק: תקציר מקומי – אוקטובר 2016 | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s