תקציר מקומי – 17 בנובמבר

קרן הארנונה הממשלתית, מדור בחירות וקצרצרים

קרן הארנונה הממשלתית

הדיונים על קרן הארנונה הממשלתית החלו ביום רביעי האחרון (16.11.16) ונראה שהדגש העיקרי בדיונים מצדם של חברי ועדת הכספים הוא היעדר הקריטריונים הברורים לחלוקה מחדש של הכסף. צודקים, הקריטריונים בהצעת החוק אכן עמומים ולא סגורים (ולמרות זאת אפשר לשער מה בפועל יקרה עם הכסף), אבל נראה שחברי הכנסת שכחו שיש מקור כספים אחר וגדול הרבה יותר (וגם יותר רלבנטי לרשויות החלשות וצדק חלוקתי) שעליו אין להם השפעה בכלל – מענקי האיזון. כבר כתבתי בעבר שנוסחת מענקי האיזון כבר אינה מספקת את הסחורה ומי שמבין קצת בכלכלה מוניציפלית יודע שחולשה כלכלית של רשויות מושפעת מהאשכול הסוציואקונומי של הרשויות באופן משני לעומת קריטריונים אחרים. אבל אין לי צפיות שהמחוקקים יצליחו להבין שאי אפשר לייצר הצלחה כאשר חוקי הכלכלה העירונית לא נותנים לזה סיכוי (בכל הנוגע ליכולת של רשויות לעמוד בזכות עצמם) ולכן יהיה להם קשה לחשוב על חוקים יותר רלבנטיים שלפחות ישתמשו בכסף באופן יותר יעיל (והנה ההצעה שלי לעקרונות חלוקה יותר טובים).

העיתונות כמובן חוגגת שמדובר על "צדק חלוקתי" – הטענה שמדובר על קופה קטנה לשר הפנים ושר האוצר נופלת אל מול מבחן המציאות שציינתי – אפשר להנדס את הקריטריונים כך שיראו "צודקים" למרות שבינם ובין חלוקה נכונה אין קשר או יש קשר חלש.

ועוד דבר קטן – נראה שלא התייחסו בכלל להצהרה של דרעי לבטל את הפטור שמקבלים משרדי הממשלה בערים שאינן ערי עולים. רעיון יותר סביר שמייצר הקבלה בין הממשלה לעסקים.

מדור בחירות

שבוע שעבר התייחסתי לאחד הדרורים הראשונים שמסמנים שמערכת הבחירות החלה (הבחירות לרשויות המקומיות בשנת 2018 כמובן). השבוע יצאה בגלובס עם יונה יהב שעל פי השאלות אפשר לומר שהיא כתבה מחמיאה (בלשון המעטה), זאת עקב היעדר שאלות קשות או הצבת עובדות בפני יונה יהב – שמחיקת נתוני זיהום לא באמת מורידה את הזיהום בפועל, שהפחתת הזיהום מהמפעלים אינה באמת פותרת את הבעיה אם יש כוונה להרחיב אותם, שאין לו רצון לסגור את המפעלים אם הוא מוביל מהלכים שנועדו להיכשל. זה כנראה גם לא מעניין אותו שהמפעלים הם חלק מהבעיה שמקטינה את המוטיבציה להקים בית בצפון ובחיפה. אגב, גם לא הייתי שם את מבטחי במשרד להגנת הסביבה לא משנה מה הם אומרים לועדה הביקורת של הכנסת.

אני ממליץ שכולנו נפעיל הרבה יותר ביקורת כלפי ראשי הרשויות שלנו שמתעלמים בנוחות מהבעיות ברשויות שלהם, שנאתגר אותם (ואת מי שרוצה להחליף אותם) – אולי ככה המועמדים שנבחר בבחירות הבאות יהיו יותר ראויים לציבור שבוחר בהם.

קצרצרים

בתחילת השבוע פירסמה מירב מורן (גלובס) טור דעה על הנסיון להחיות את החלטת הממשלה להעביר כספים לחידוש תשתיות בישובים הכפריים. אני עזרתי עם הנתונים מכיוון שאני מבין שהיתרון הביטחוני של ישובי גבול בשנת 2016 זו בעיקר אשליה שמטפחים בעלי אינטרס. ח"כ איתן ברושי שעומד מאחורי הרצון לקדם את הצעה זו כתב תגובה לטור של מירב תוך שהוא (כמובן) חוזר על מנטרות שחוקות שמקשרות בין הצרכי העבר של מדינת ישראל וצרכיה בעתיד. הוא כמובן לא היה חושב על פתרונות אחרים, כמו למשל להשתמש בכסף הזה בשביל לצמצם את מספר הישובים הכפריים אל תוך הערים (שגם בהן לא חסרות שכונות של צמודי קרקע, אם זה סימן ל"איכות חיים").

מנגד, מירב פירסמה כתבה על ניצול נכון של כספי המדינה בשביל לחזק את הפריפריה, הרחבה מעניינת לפוסט שפורסם בבלוג "הרוכב לאוטובוסים" שהתייחס רק להצלחה ברמת הגולן.

התחלתי לעבוד על הפוסט שמסקר את הישיבה האחרונה של הועדה לאיחוד בת-ים ות"א, אבל בינתיים עיריית בת-ים הדליפה את הדו"ח שכתבה חברת אדליע תוך שהיא מצטטת את החלקים שנוחים לה (אבל לא באמת משקפים את הכתוב בדו"ח במלואו). בהרחבה של אותו נושא (איחוד רשויות) סוקר עופר פטרסברג את ההשלכות של איחודים "טרביאלים".

הסדנא לידע ציבורי הצליחה לכפות על מפ"י לתת לציבור את קובץ הפוליגונים של הגושים של מדינת ישראל. זה הישג מדהים שאני גאה לומר שהיה לי בו חלק (שוטף לניסוח הבקשה והערות על הטיעונים מול הדחיה של מפ"י). וההישג הזה מוביל "לקרב הבא" על פתיחה של מאגר נתונים נוסף, הנה רמז לאן אנחנו מכוונים (הבקשה כבר יצאה).

מחשבה אחת על “תקציר מקומי – 17 בנובמבר

  1. פינגבק: תקציר מקומי – נובמבר 2016 | המדד המוניציפלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s