תשעה מיליון מ"ר "ריקים"

כבר כמה שנים שאני יודע שיש בנתוני למ"ס הטעיה בנתונים של שטחי ארנונה שאינה למגורים בחיפה. לפני חודשיים, בעקבות עוד דו"ח שהציג נתונים שגויים על חיפה, ביקשתי סוף סוף את הנתונים הנתונים של הארנונה שאינה למגורים בחיפה.

קרקע שאינה למגורים בחיפה

הטבלה הנ"ל מראה הפרדה בין שטחי הארנונה שאינה למגורים בסיווג "קרקע" וסיווג "מבנה" כפי שהם מוגדרים בצו הארנונה של חיפה. ההפרדה הזאת לא קיימת בנתונים שמופיעים בלמ"ס.

בנתוני הלמ"ס של חיפה סיווג "קרקע" נכלל בתוך השטחים העיקריים ולא מופרד לתוך "קרקע תפוסה", תופעה ייחודית לחיפה בין כלל הערים בפורום ה-15 (וכנראה גם בין כלל הערים).

האמל"ק של הטבלה – מתוך 15 מיליון מ"ר של שטחי ארנונה שאינה למגורים בחיפה, שני שליש (9 מיליון מ"ר!!!!) הם בסיווג קרקע. תדמיינו שלפי הנתונים בלמ"ס יש בחיפה 100 בניינים זהים ופתאום אתם מגלים ש-68 מתוכם הם בעצם חניונים לא מקורים.

העניין הוא שמי שמחשב שטחי תעסוקה לתושב בפורום ה-15 או במטרופולינים בישראל, רואה ממוצע שגדול באופן משמעותי מהממוצע האמיתי. כמה גדול? הממוצע של מ"ר עסקי לתושב של המטרופולינים ת"א חיפה ובאר שבע יחדיו כפול אם לא מוציאים מהחשבון של סיווג הקרקע של חיפה. זה משפיע על ניתוחי נתונים, זה יכול להשפיע על מדיניות ונכון להיום יש עיר בישראל שבגלל השגיאה הזאת רוצה ממדינת ישראל חצי מיליארד שקל יותר ממה שמגיע לה (אם בכלל מגיע לה משהו).

קישור לתשובה שקיבלתי מעיריית חיפה

והעניין הוא שזו לא הבעיה/ההטעיה היחידה בנתונים הכלכליים של חיפה, כפי שאפשר לראות בדוח הכספי המבוקר של חיפה לשנת 2016, עמוד 26 ביאור 19. אמל"ק – ההכנסה העצמית של חיפה "פתאום" גדלה ב-440 מיליון שקל, באישור משרד הפנים.
ואני עוד יכול להמשיך…

עדכון 3/2/19: בנתוני למ"ס של חיפה לשנת 2017 העיוות הזה תוקן! יש תמורה לאגרה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s