תקציר מקומי – כשהיעדר שקיפות צופה עתיד

כאשר מנגנוני הביקורת ושקיפות הנתונים הם חלקיים (או מוסתרים/לא נגישים), יש יותר מקום לחשוש לתקינות התנהלותה של הרשות

בשביל שקיפות צריך לעבוד

הקואליציה של ארגוני השקיפות בישראל מאגדת הרבה מאד גופים חשובים ומנוסים בתחום השקיפות, חופש המידע והנגשת מידע ציבורי. במסגרת הפעילות של הקואליציה אני מנהל הגשה של בקשות חופש מידע לתקציבים עירוניים מול 15 רשויות מתוך מעל 130 רשויות שנבחרו מראש.

חלק מתהליך של הגשת בקשת חופש מידע כולל אישור קבלה – אין דרך להימנע מבדיקה טלפונית שקיבלו את הבקשה שלך, במיוחד אם אתה רוצה שהשעון של 30 הימים יתחיל לתקתק בסמיכות להגשת הבקשה. וכך עשיתי בשבוע האחרון ויצא לי לדבר עם כמה ממונים על יישום חוק חופש המידע ברשויות המקומיות. אחת הערים שאני מטפל בהן היא עיריית טבריה, רשות שידועה כרשות עם קושי כלכלי משמעותי (וזה במילים עדינות). במהלך השיחה עם הממונה היא התייחסה לכך שהתקציב מוצג באתר העירוני (אנחנו מבקשים אקסלים כך שהיה ברור לי שזה לא מה שיש שם), אבל מתוך המחוייבות לבדוק שאני לא פיספסתי משהו, בדקתי מה יש באתר. כמובן שלא היה מה שחיפשתי, אלא אפילו ראיתי שהקובץ המונגש הוא עותק של הטופס ששולחת העירייה למשרד הפנים לאישור. הסתקרנתי ובדקתי את הישיבה לאישור התקציב שתאריכה מוצג בטופס – ושם התחלתי לחשוד…

ערוך (לכאורה)

הדיון לאישור התקציב שנת 2015 אמנם נמשך 3 שעות, אבל ה"פרוטוקול" של הישיבה היה 2 עמודים ורובו כלל את נאום ראש העירייה על התקציב. ציטוט בודד של מי שכנראה מוביל את האופוזיציה, כאשר בחירת התוכן של הפרוטוקול נעשתה, לכאורה, באופן שמראה שאותו אופוזיציונר מדבר לא לעניין ומאדירה את ראש הרשות. עוד אציין שעיריית טבריה סיימה את שנת 2015 המבוקרת עם גרעון של 34 מיליון שקלים.

אם חשבתם שהמצב השתפר בשנת 2016, אז יש שיפור! דיון שנמשך שעתיים ו"פרוטוקול" של… 3 עמודים. שוב (לכאורה), בחרו את הציטוטים שמציגים את האופוזיציה באופן רע ואת ראש העירייה כמי שמתנהל למופת. מי שרוצה לקרוא את התמליל, מוזמן לחפש את הקובץ איפשהו.
גם במגמת הגרעון המבוקר של שנת 2016 יש שיפור – "רק" גרעון של 26 מיליון שקלים.

ה"פרוטוקול" של אישור תקציב 2017 התארך ל-6 עמודים וגם נתן קצת יותר מקום לקולה של אופוזיציה (אחרי 3 עמודי תמלול של דבר ראש העירייה – שוב "לכאורה" בחירת ציטוטים לפרוטוקול), האם לאור זאת אפשר להעריך מה תהיה התוצאה של שנת 2017? (תכנסו לקובץ, יש לכך התייחסות – גרעון צפוי של 10 מיליון שקלים)
ואפשר עוד לציין "כבדרך אגב" שבשנת 2017 נכנסה עיריית טבריה לתוכנית הבראה (המראה!) שאומרת שמשרד הפנים ייתן לה כסף (8 מיליון בשנת 2017) כאשר מנגד הרשות תתחייב להפחית את הגרעון.

הנקודה שאני בא להדגיש היא פשוטה – כאשר מנגנוני הביקורת ושקיפות הנתונים הם חלקיים (או מוסתרים/לא נגישים), יש יותר* מקום לחשוש לתקינות התנהלותה של הרשות.

    • יש רשויות שמציגות את הפרוטוקולים והתקציבים באופן מלא ועדיין מתנהלות באופן לא תקין, אבל כשגם המידע הבסיסי חסר, כנראה שהסבירות להתנהלות לא תקינה עולה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s