ועדת שקיפות עירונית

סנונית ראשונה לועדת שקיפות עירונית בקריית אונו, בראשותה של נירית בלייר (גילוי נאות – מכיר את נירית כבר כמה שנים), היא ללא ספק שינוי מרענן וחיובי בשלטון המקומי וגם ההזדמנות לדבר על מהי בעצם ועדת שקיפות עירונית ומה מטרתה.

ועדת שקיפות

ועדת השקיפות בקריית אונו היא אמנם ועדת השקיפות העירונית הראשונה, אבל היא איננה ועדת השקיפות הראשונה בישראל. ועדת השקיפות הראשונה בישראל היא הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור, זו שבראשה עמדה ח"כ סתיו שפיר במסגרת הכנסת ה-20, כאשר ועדה זו חרטה על דגלה לקדם את השקיפות במשרדי הממשלה בפרט וברשויות בכלל (כולל הרשויות המקומיות). עיון בסדר היום של ועדת השקיפות מציג אג'נדה עיקבית בשני נושאים:

 1. מעקב אחר קידום השקיפות במשרדים השונים ע"י זימון נציגי בכירים של המשרדים והצפה של סוגיות הנוגעות לשקיפות המשרדים בהיבטים של תקציבים, התקשרויות ופעילות
 2. דיונים נקודתיים בנושאים הנוגעים לשיקוף של מידע או נושא מסויים (למשל, דיון בנוגע לועדה לחיוב אישי שגם אני השתתפתי בו).

הועדה שימשה לא פעם כבמה לאירגונים מקדמי שקיפות על מנת להציף בעיות בהנגשה ושקיפות של מידע, כמו גם שאיפשרה למשרדי ממשלה להציג התקדמות בקידום שקיפות.

ועדת שקיפות עירונית

לדעתי, המודל של ועדת השקיפות בכנסת לא יכול לפעול באופן מלא כמו הועדה בכנסת מכמה טעמים:

 1. לטעמי אסור שועדה כזאת תשמש ככלי לניגוח של הרשות המקומית (כפי שקרה לא פעם בועדת השקיפות בכנסת). יש לאופוזיציה העירונית את ועדת ביקורת בשביל זה ולדעתי אסור ששקיפות תתוייג כסוגיה של "אופוזיציה/קואליציה" – שקיפות היא נושא שחשוב לכל הצדדים.
 2. יש הבדל משמעותי בגודל של רשות מקומית והממשלה – בממשלה יש המון גופים והמון אנשים שלא פועלים בתיאום ואין בין רובם היכרות. ברוב הרשויות המקומיות זה לא המצב ולכן היקף הפעילות של הועדה יותר מצומצם, מה שמביא אותי לנקודה הבאה
 3. ועדת השקיפות העירונית צריכה להתמקד בקידום מדיניות שקיפות עירונית והטמעה שלה ברשות – ולכן לא יכולה לעשות זאת כגוף המתוייג כגוף ביקורת

אם כך, מה כן צריכה לעשות ועדת השקיפות העירונית?

 1. בדיקה של השקיפות העירונית לפי מדדי שקיפות קיימים, כמו מדד השקיפות של אתרי הרשות של שבי"ל וקידום השיפור של הרשות המקומית לפי מדדים אלה.
 2. בחינה של דוחות הממונה על חוק חופש המידע וקידום מדיניות שיחרור מידע באופן יזום – בהתאם למידע שמבקש הציבור
 3. להסתכל הצידה – לבחון מה רשויות מקומיות אחרות עושות ולהביא הצעות לשיפור השקיפות של הרשות
 4. לגבש מדיניות שקיפות של הרשות המקומית – תוכנית אב לשקיפות.

ההצלחה של הועדה, לדעתי, תלויה לא רק ביעדים שלה אלא גם בהרכב שלה. על מנת שהועדה תבצע את תפקידה באופן הטוב ביותר, רצוי שהרכבה יהיה 33% נבחרי ציבור, 33% צוות מקצועי של הרשות ו-33% נציגי ציבור. כאשר הרכב הועדה צריך להיות לפחות 9 חברים:

 1. נבחרי ציבור – 3 נבחרי ציבור, אחד מהקואליציה, אחד מהאופוזיציה ויו"ר ברוטציה בין הקואליציה והאופוזיציה (או יו"ר קבוע בהסכמה)
 2. צוות מקצועי – מנכ"ל העירייה או נציג מטעמו, יועמ"ש העירייה או נציג מטעמו וגזבר העירייה או נציג מטעמו. היות וברוב הרשויות הממונה על יישום חוק חופש המידע יושב במשרד מנכ"ל העירייה, טבעי שהוא ישב כנציגו, אבל לטעמי רצוי שמי שישב בועדה יהיו אנשים בעלי השפעה על מדיניות עירונית ולא באי כוחם משוללי סמכות (וברוב הרשויות הממונה על חוק חופש המידע הוא חסר סמכות).
 3. נציגי ציבור – נציגי הציבור יבחרו ע"י הסיעות השונות, כאשר המטרה בשילוב נציגי הציבור היא בראש ובראשונה שותפות בקביעת מדיניות השקיפות, כי הרבה פעמים הציבור לא מתעניין בכל מידע שיש לרשות המקומית וקולו של הציבור יכול למנוע הצפה במידע (או לפחות תיעדוף יותר מוטעם לצרכי הציבור). שילוב של נציגי ציבור יכול לאפשר לרשות המקומית לשלב מומחי תוכן מתחום השקיפות בועדה וכך לשפר את המקצועיות שלה (ולשמחתי כמות מומחי תוכן מתחום השקיפות הולכת וגדלה).

חשוב לזכור כי ועדת השקיפות העירונית, כמו כל הועדות העירוניות (למעט ועדת התכנון והבניה), הינה ועדה מייעצת למועצת העירייה ואינה גורם מחליט, אבל גם גיבוש המלצות סדור הוא התחלה טובה בהפיכת השקיפות לחלק מובנה בעבודת הרשויות המקומיות.

גם אני פועל לקדם ועדה כזאת ברמת השרון ופוסט זה יתעדכן כאשר היא תקום (וכאשר יקומו ועדות בערים נוספות).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s