משפט שלמה בבר אילן והפתרון שלא היה על השולחן

וַיֹּ֥אמֶר הַמֶּ֖לֶךְ קְח֣וּ לִי־חָ֑רֶב וַיָּבִ֥אוּ הַחֶ֖רֶב לִפְנֵ֥י הַמֶּֽלֶךְ:  וַיֹּ֣אמֶר הַמֶּ֔לֶךְ גִּזְר֛וּ אֶת־הַיֶּ֥לֶד הַחַ֖י לִשְׁנָ֑יִם וּתְנ֤וּ אֶֽת־הַחֲצִי֙ לְאַחַ֔ת וְאֶֽת־הַחֲצִ֖י לְאֶחָֽת: (מלכים א', פרק ג', פסוקים כד-כה)

כמעט 3 שנים עברו מאז החלה הוועדה הגיאוגרפית מרכז לעסוק בשאלה למי שייכת אוניברסיטת בר אילן – לגבעת שמואל או לרמת גן. בניגוד לסיפור משפט שלמה, החרב שהונפה מעל בר אילן גם ירדה והשבוע החליטה הוועדה להמליץ על חלוקתה של בר אילן בין שתי הרשויות – חלק אחד לעיר האוניברסיטה גבעת שמואל וחלק שני לעיר האוניברסיטאית רמת גן.

החלוקה של בר אילן נתפסת בעיני כפתרון אשר אולי יספק את גבעת שמואל ורמת גן על הנייר, אבל הוא חסר ערך ואולי אפילו יעשה נזק לאוניברסיטת בר אילן, אשר תצטרך לנווט בין שתי רשויות מקומיות לצורך קבלה של מעט השירותים שהיא צרכה לפני כן רק מאחת מהן.

חומה ומגדל (שן)

סיבה נוספת לכך שההחלטה הזאת חסרת ערך בפועל נובעת מכך שעל אף שבר אילן מוקפת מצפונה וממזרחה ע"י גבעת שמואל, היא בפועל מנותקת ממנה בחומה. במסגרת הדיון השני מבין חמשת הדיונים שהתקיימו בוועדה, אני הצגתי עמדה עבור חברי מעמותת "העיר שלנו" (ראו קישור בסוף) שהתייחסה לשני היבטים – האם החזון של גבעת שמואל להיות "עיר אוניברסיטה" אפשרי והאם גבעת שמואל צריכה "פיצוי" על כך שבר אילן צמודה אליה אך לא חלק ממנה.

לטובת החלק הראשון התייחסתי להיבט פיזי מאד בולט – החומות שמקיפות את בר אילן ובפועל מנתקות אותה מגבעת שמואל. זה לא רק בר אילן שמוקפת בחומות, כל האוניברסיטאות מוקפות גדרות וחומות המנתקות אותן מהמרקם העירוני שמקיף אותן. הסיבה לכך נובעת בעקיפין מדרישות החוק להסדרת הבטחון בגופים ציבוריים, אשר מחייב את הממונה על הבטחון באוניברסיטאות לשמור על הבטחון במתחם הקמפוס ועל הבאים בשעריו. הצורך בשמירה על הבטחון מחייב שליטה על הבאים בשערי הקמפוס וגדר היא האמצעי הטוב ביותר לדאוג כולם יעברו בשער. זאת הסיבה שלא נראה את הגדרות של בר אילן (או של כל קמפוס אחר) יורדות ולכן בר אילן תמיד תישאר מנותקת מגבעת שמואל, גם אם חלקה הצפוני שייך לגבעת שמואל. הניתוק הפיזי של בר אילן מביא לכך שהדרישה לספח את בר אילן לתחומה של גבעת שמואל זהה לדרישה לספח לתחומה חלקה מהמאדים בשביל שהיא תוכל להגדיר את עצמה כעיר "בין פלנטרית".

לטובת מענה לחלק השני התייחסתי לפערים המהותיים בין גבעת שמואל ורמת גן מבחינת התפקוד שלהן כערים ועל כך שהן לא ברות השוואה. ההתייחסות הזאת באה כתגובה לכך שההשוואות שהוצגו בדיון הראשון יצרו מצג שווא כאילו ניתן להשוואת בין רמת גן לגבעת שמואל. מעבר לכך ציינתי שהתקציב של בר אילן כנראה גדול פי 5 מהתקציב של גבעת שמואל ולכן לא ייתכן שרשות כל כך קטנה תשפיע/תשלוט על גוף כל כך גדול שמתנהל, במובנים רבים, כמו רשות מקומית.

מוסד אזורי – שיוך אזורי

המנדט של הועדה הגיאוגרפית דן בשיוך המוניציפלי של בר אילן, אך ישנו היבט שהועדה לא התייחסה אליו מכיוון שהוא עדיין לא נמצא בשיח בגוש דן – השיוך האזורי של בר אילן ושל מוסדות כלל אזוריים דומים לה. אם היה פועל בגוש דן אשכול מטרופוליני – גוף הדומה לאשכולות האזוריים שהקים משרד הפנים (איגוד ערים משותף בעל יכולת לקבל האצלת סמכויות מהרשויות), הגוף הזה היה המועמד האידיאלי לקבל תחת אחריותו את בר אילן (ואת אוניברסיטת ת"א וגופים כלל אזוריים נוספים) – מצד אחד לתת להם שירותים ומצד שני לקבל מהם את הארנונה. בניגוד לאשכול אזורי רגיל, אשכול מטרופוליני צריך להיות גוף בעל סמכויות מורחבות, בין אם כגוף שהוא גם גורם העל בתחום התחבורה (רשות תחבורתית מטרופולינית במקום משרד התחבורה) ואולי אפילו כגוף שמחליף את הועדה מחוזית ת"א. גוף זה, אשר ינוהל ע"י הרשויות המקומיות, יהיה מצד אחד הגורם אשר מרכז שירותים אזוריים ומספק שירותים וארגונים המשרתים את כל המטרופולין (כמו אוניברסיטאות, בתי חולים, נתב"ג) ומנגד גם מקבל מארגונים המשרתים את כל המטרופולין ארנונה אשר תממן את פעילותו (כולל ממתקנים כמו הקריה ושאר בסיסי צה"ל). גוף כזה גם יהיה אחראי על פארקים מטרופולינים, כך שבכלל לא היה דיון מי "מוכן" לטפל בפארקים כמו פארק אריאל שרון – זה יהיה התפקיד של האשכול המטרופוליני.

אשכול מטרופוליני הוא פתרון נכון יותר לגוש דן, במיוחד בהתחשב בכך שאיחוד רשויות בגוש דן הוא פתרון לא נכון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s